fot. PAP/Leszek Szymański

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej podsumował trzy lata funkcjonowania

Polityka rodzinna znalazła się w centrum działań polityki społecznej – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podsumowała ona trzy lata pracy resortu. Polskie rodziny oczekiwały wsparcia, tak się stało – zaznaczyła Elżbieta Rafalska, wymieniając programy resortu, miedzy innymi 500 plus, Maluch plus, czy Dobry Start.

Minister za sukces uznała też funkcjonujące programy dla seniorów, w tym lekowe czy ułatwiające dostęp do wielu usług. Wskazała też na korzyści, jakie dało obniżenie wieku emerytalnego i dobrowolność w przechodzeniu na emeryturę. Wymieniła także wzrost płac i wysokość emerytury minimalnej.

Przez trzy lata działania rządu istotnie zmniejszyły ubóstwo wśród Polaków, szczególnie ubóstwo dzieci i rodzin wielodzietnych – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

– Kolejne duże wyzwanie to emerytury matczyne. Nie tak jak zapowiadałam wcześniej – od 1 stycznia, ale z dwumiesięcznym opóźnieniem. Mam nadzieję, że 1 marca matki, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, a nie mają wymaganego stażu pracy bądź nie podjęły pracy, nabędą prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w wysokości 1100 złotych. Będzie to również prawo tych ojców, którzy w określonych w ustawie przypadkach (jeśli nie było mamy) wychowywali dzieci – wyjaśniła Elżbieta Rafalska.

Minister mówiła też o sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,8 proc. – poinformowała szefowa resortu pracy.

Przybywa trwałych miejsc pracy, rośnie liczba osób zatrudnionych. Liczba pracujących Polaków w trzecim kwartale tego roku, jak podała, osiągnęła rekordowo wysoki poziom i wyniosła 16 mln 617 tys. osób.

RIRM/TV Trwam News

drukuj