[RELACJA] Na Pl. Piłsudskiego odbyły się uroczystości państwowe z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była Dziękczynna Msza św. Na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości państwowe z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rano prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikami Ojców Niepodległości.

O godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie sprawowana była Dziękczynna Msza Święta z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

Ksiądz arcybiskup powiedział w kazaniu, że cała godność władzy wynika tylko i wyłącznie stąd, iż pełni ona swoje zadania w granicach porządku moralnego, którego źródłem i celem jest Bóg.

„Gdziekolwiek ta zasada zostaje poddana w wątpliwość, tam chwieją się same podstawy porządku państwowego, a rządy sprowadzającą się do pragmatycznej regulacji różnych i przeciwstawnych interesów” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że trzeba uśmierzyć agresję łagodnością, dopiero wtedy można odwoływać się do prawdy i sprawiedliwości. W przeciwnym razie przemoc zrodzi dalszą przemoc.

„Najpierw trzeba uśmierzyć agresję łagodnością, dopiero wtedy można odwoływać się do prawdy i sprawiedliwości. W przeciwnym razie przemoc zrodzi dalszą przemoc i powstanie zamknięte koło zła” – akcentował kapłan.

Po homilii prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości, a następnie zgromadzeni w Świątyni Opatrzności Bożej odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia za odzyskanie niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki nadali w niedzielę imiona Ojców Niepodległości siedmiu dębom posadzonym obok Świątyni Opatrzności Bożej.

Szef rządu odsłonił tablicę poświęconą Wincentemu Witosowi.

Po zakończeniu Eucharystii kwiaty przed pomnikami Ojców Niepodległości złożyli również m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

O godz. 11.00 pod Sejmem odmówiono modlitwę różańcową za Ojczyznę [GALERIA

Ok. godz. 11.40 na Placu Piłsudskiego rozpoczęły się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych.

Prezydent Andrzej Duda dokonał przeglądu pododdziałów wojsk.

Następnie odśpiewamy został hymn Polski.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano uroczystej zmiany warty.

Kolejnym punktem uroczystości było okolicznościowe przemówienie prezydenta RP Andrzeja Dudy. W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił, że Mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na przywódców, którzy umieli być razem i umieli stanąć razem w najważniejszym celu, aby odzyskać Polskę.

„Pan Bóg miał nas w swojej opiece i mieliśmy też wielkie szczęście, że trafiliśmy wtedy na taki czas, w którym mieliśmy takich żołnierzy, takie społeczeństwo i w którym mieliśmy takich przywódców – ludzi, którzy byli nie tylko niezwykle odważni i inteligentni, niezwykle zdolni, jak ojcowie niepodległości – marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos i inni, że umieli być razem, że umieli stanąć razem w tym celu najważniejszym – żeby Polskę odzyskać, po prostu żeby była, choć mieli przecież różne poglądy, różnym ideom służyli, to jedna była absolutnie wspólna – wolna, niepodległa, suwerenna Polska” – oświadczył.

Andrzej Duda zaapelował do Polaków, aby skupić się wokół wspólnych barw, hymnu oraz idei Polski niepodległej.

„Apeluję jeszcze raz bądźmy razem, by ją (Polskę) budować, bądźmy skupieni wokół naszych barw, wokół naszego hymnu, wokół pięknej idei, Polski suwerennej, Polski niepodległej, ale także i Polski dostatniej, takiej, w której po prostu normalnie i spokojnie się żyje; Polski bezpiecznej, ze sprawną armią z aktywnymi, dobrze funkcjonującymi sojuszami” – powiedział szef polskiego państwa.

Prezydent podkreślił także, że dziś zostaje zainaugurowana odbudowa Pałacu Saskiego.

„Chciałbym, żebyśmy nawiązali przez następne 100 lat do tego wielkiego procesu, jaki został dokonany w II Rzeczpospolitej, którą odbudowano z niebytu zupełnego. A przecież zbudowano państwo, które rozwijało się coraz sprawniej, państwo które miało nowy port – Gdynię, państwo, które miało Centralny Okręg Przemysłowy, państwo, które miało wielką szansę ogromnie dynamicznego rozwoju i stania się jedną z europejskich potęg” – podkreślił.

„Chciałbym, żeby symbolem powrotu do tego była odbudowa Pałacu Saskiego, którą dzisiaj tu inaugurujemy. Chciałbym, żeby pałac z powrotem stanął, chciałbym, żeby był widomym znakiem tej Polski, która wzrasta. Chciałbym, żeby był to budynek publiczny, który będzie mógł zobaczyć także od wewnątrz każdy z moich rodaków i w którym będzie mógł także załatwić różne swoje sprawy” – powiedział Andrzej Duda.

Po zakończeniu przemówienia prezydent wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uroczystości na Placu Piłsudskiego zwieńczyła defilada wojskowa.

O. godz. 14.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość pośmiertnego nadania orderów Orła Białego 25 Polakom zasłużonym dla niepodległości kraju.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1061609705179660288

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Warszawie odbył się również Bieg Niepodległości. Uczestnicy przebiegli dystans 10 kilometrów. Trasa wiodła Al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Niepodległości. Start i metę zlokalizowano przy ul. Stawki, nieopodal Ronda Zgrupowania AK Radosław, gdzie na kilkudziesięciometrowym maszcie powiewa największa w Warszawie flaga narodowa.

W międzyczasie na Rondzie Dmowskiego zaczął gromadzić się wielotysięczny tłum. O godz. 15.00 rozpocznie się Marsz Niepodległości.

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętniono również za granicą. Na biało-czerwono podświetlono budynki m.in. ratusz w Tel-Awiwie, pomnik Trzech Krzyży, Biały Most oraz Most im. Króla Mendoga w Wilnie czy fińskie MSZ.

https://twitter.com/PLinIsrael/status/1061340964277633025

https://twitter.com/PLinFinland/status/1061355420814663680

https://twitter.com/LithuaniaMFA/status/1061378078369292288

W Budapeszcie wzdłuż całego Mostu Łańcuchowego umieszczono biało-czerwone flagi.

Transmisje uroczystości z Warszawy nadały TV Trwam i Radio Maryja.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl