fot. flickr.com

Rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla

Cztery górnicze spółki rozpoczęły przyjmowanie wniosków o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do świadczenia ma ponad 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy – głównie wdowy i sieroty po górnikach. Wypłaty świadczenia rozpoczną się z początkiem czerwca.

Wnioski o rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla są przyjmowane do 23 kwietnia w dni robocze w 18 punktach. Zostały one uruchomione przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewnił, że cały proces został przygotowany tak, by przyjmowanie wniosków przebiegło sprawnie i aby z początkiem czerwca można było rozpocząć przekazywanie środków.

Informacje o świadczeniach można uzyskać pod numerem telefonu Spółki Restrukturyzacji Kopalń – 32 757 45 54.

Pytania można kierować także na adres mailowy rekompensaty@srk.com.pl.

Szczegółowe informacje zostały podane na stronie internetowej Ministerstwa Energii. Rekompensata nie przysługuje osobom, które otrzymały świadczenie na podstawie poprzedniej ustawy o rekompensatach, przyjętej 12 października 2017 r. Opracowana przez Ministerstwo Energii ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego weszła w życie 22 stycznia. Budżet państwa przeznaczy na jej realizację blisko 241 mln zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj