Referendum ws. niepodległości Szkocji

Dziś mieszkańcy Szkocji zdecydują czy ma ona stać się niepodległym państwem, czy też pozostać w Zjednoczonym Królestwie. Według sondażu opublikowanego przez „Daily Telegraph” 52 procent Szkotów jest za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. 

Szkocja to od początku XVIII wieku część Królestwa Wielkiej Brytanii. Zajmuje powierzchnię blisko 79 tys. km kw. i zamieszkuje ją  ponad 5 milionów  ludzi. Dziś w referendum zdecydują: Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem? Nastroje rozkładają się mniej więcej po połowie.

Lider szkockich nacjonalistów, premier autonomicznego rządu Szkocji Alex Salmond przekonuje, że oderwanie się od Zjednoczonego Królestwa będzie korzystne dla samych Szkotów.

– Jesteśmy bogatym narodem, zaradnymi ludźmi, możemy wykreować dostatni naród i bardziej sprawiedliwe społeczeństwo. To realna wizja dla Szkotów. To jest nasz czas, nasza chwila, zróbmy to teraz – powiedział Alex Salmond, lider szkockich nacjonalistów, premier autonomicznego rządu Szkocji.

Władze Wielkiej Brytanii nie zgadzają się z tym stanowiskiem. Trzy dni temu premier David Cameron był w Szkocji i przekonywał jej mieszkańców, by zostali w Zjednoczonym Królestwie.

– To nasze przesłanie do Szkotów: Chcemy, żebyście zostali. Sercem i duszą chcemy, żebyście zostali. Jeśli Szkocja zagłosuje na tak, Zjednoczone Królestwo się rozpadnie i nasze drogi rozejdą się na zawsze – dodał Cameron.

Jeśli Szkocja oderwie się od Wielkiej Brytanii to może to uruchomić kolejne takie procesy.

– Jeśli w Szkocji referendum wyjdzie na tak, to w kolejce jest referendum w Katalonii, gdzie jest silny nacisk, by oderwać się od Hiszpanii – wskazuje profesor Mieczysław Ryba.

Jednocześnie dodaje, że ruchy separatystyczne w Europie grożą osłabieniem, a nawet rozpadem państw narodowych.

– Rodzi się jakaś łańcuchowa reakcja dekompozycji państw narodowych. Ona w dużym stopniu jest projektowana, czy była zaprojektowana przez UE, w celu osłabienia państw narodowych. Wszystko miałoby iść w kierunku super państwa. Ten proces postępuje, on może mieć konsekwencje w układankach geopolitycznych w Europie – dodaje prof. Ryba.

Również w Polsce są środowiska, które mają dążenia separatystyczne. Co jakiś czas pojawiają się głosy o autonomii Śląska. To bardzo niebezpieczne, gdyż wpisuje się w tendencję niszczenia państw narodowych i budowania sztucznych kosmopolitycznych tworów. Wykorzenionymi z własnego państw ludźmi łatwo jest manipulować dla swoich celów.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl