fot. unic.un.org.pl

Raport ONZ: ponad 70 proc. ofiar handlu ludźmi to kobiety

Na świecie 70 proc. ofiar handlu ludźmi to kobiety – wynika z raportu ONZ, który opublikowano w Wiedniu. Niestety, jest coraz więcej ofiar tego procederu. Raport analizuje dane za rok 2016. Wykryto wtedy około 24 tysiące przypadków handlu ludźmi.

Raport przygotowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości.  Według dokumentu  ponad 70 proc. ofiar handlu ludźmi na świecie, to kobiety. Prawie połowa ofiar to kobiety dorosłe, podczas gdy dziewczęta stanowią 23 proc. Mężczyźni stanowią 21 proc. udokumentowanych ofiar, a dzieci – 7 proc.

Większość ofiar wykorzystywania seksualnego to kobiety. Mężczyźni natomiast stanowią największą grupę w przypadku pracy przymusowej. Tysiące ofiar pracy przymusowej pracuje w warunkach niewolniczych, jako pracownicy zatrudnieni w domach i w takich sektorach gospodarki, jak górnictwo i rybołówstwo. Dzieci zmuszane są do żebractwa.

– Czasy niewolnictwa niestety się nie skończyły. Tam, gdzie są konflikty zbrojne –myślę o Iraku, Afganistanie, Syrii – tam wykorzystywane są szczególnie kobiety i dzieci – mówi Marcin Drewa z komisji Episkopatu Polski do spraw misji.

Rośnie oficjalna liczba ofiar – rośnie też wykrywalność handlu ludźmi. Wiele instytucji niesie pomoc poszkodowanym.

– To jest ogromny problem dzisiejszego świata. Dlatego też działalność organizacji pozarządowych, działalność misyjna. Wiemy też, że Kościół katolicki bardzo mocno włącza się do pomocy ludziom potrzebującym. Również komisja misyjna, papieskie dzieło misyjne, dzieło pomocy Ad Gentes w krajach, w których misjonarze polscy posługują – wskazuje Marcin Drewa.

Przestępczość w zakresie handlu ludźmi ma też miejsce w naszym kraju.

– To jest ok. 200 osób rocznie. Ta statystyka od początku XXI wieku się niewiele zmienia. Połowa z tego to jest transfer przede wszystkim z Ukrainy, transfer przez Polskę do krajów zachodnich. Natomiast połowa z tego to są Polki – powyżej 80 osób – podkreśla socjolog dr Jerzy Żurko.

W Polsce od lat funkcjonuje sieć Bakhita, w której działa wiele osób zakonnych i świeckich, które pomagają ofiarom współczesnego niewolnictwa. W Kościele 8 lutego jest dniem modlitwy i refleksji na temat walki z handlem ludźmi. Tego  dnia obchodzimy  wspomnienie św. Józefiny Bakhity, która na własnej skórze doświadczyła, czym jest niewolnictwo.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl