Radio Maryja wzrasta i rozwija się na Bożą chwałę



Pobierz Pobierz

 

Ekscelencjo, Drogi Księże Biskupie Andrzeju, Drodzy Księża Biskupi, Bracia w kapłaństwie, Drogie Siostry Zakonne, Drodzy Bracia i Siostry, Droga Rodzino Radia Maryja, zgromadzeni tutaj, w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu oraz uczestniczący w tej modlitwie poprzez fale Radia Maryja i przekaz TV Trwam!

Pragniemy dzisiaj dziękować Bogu za 22 lata istnienia Radia Maryja i za wszystkie dzieła, jakie wokół tego Radia zaistniały i wyrosły. Pragniemy dziękować wielkiej rzeszy ludzi, którzy poprzez swoje zaangażowanie sprawiają, że te dzieła istnieją i rozwijają się. Pragnę zauważyć tutaj wielu księży biskupów na czele z księdzem biskupem Andrzejem, pasterzem diecezji toruńskiej. Od początku istnienia Radia Maryja spotykamy się z sympatią i życzliwością wielu księży biskupów, czego najlepszym dowodem jest ich obecność na tej uroczystości. Trzeba zauważyć w tym miejscu osobę ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka, Założyciela Radia Maryja, oraz moich współbraci redemptorystów, którzy w tym dziele realizują swoje zakonne i misyjne powołanie.

Dostrzec tutaj należy wielu kapłanów, siostry zakonne, tych dzisiaj obecnych i tych, którzy przez te wszystkie lata byli z nami i nadal są. Trzeba zauważyć niezliczoną liczbę świeckich, czy to pracowników, czy to wolontariuszy, dobrodziejów i tych, którzy modlitwą oraz ofiarowanym cierpieniem wspierają to dzieło. Trzeba zauważyć was wszystkich, zgromadzonych tutaj, w toruńskim sanktuarium i tych jednoczących się z nami przez Radio lub Telewizję. Dostrzegamy was wszystkich i goszcząc w waszych domach „katolickim głosem”, mówimy – Bóg zapłać.

Obchodząc kolejną już, XXII rocznicę powstania Radia Maryja, tak jak przy każdych innych doniosłych obchodach rocznicowych, trzeba zauważyć to, co najważniejsze,  to, co istotne, to, co stanowi o jakości i skuteczności tego dzieła. Co znajduje się u samego początku Radia Maryja? Co sprawia, że ono wciąż istnieje i rozwija się? To przekonanie, że jest to dzieło Boże. Właśnie to przekonanie od samego początku prowadzi Radio Maryja, prowadzi Ojca Dyrektora i moich współbraci, prowadzi nas wszystkich. Ono stanowi o sile i wartości tego dzieła i sprawia, że Radio Maryja istnieje, trwa i rozwija się. Bez ogromnej wiary i bezgranicznego zawierzenia Bogu i Maryi, Matce Jezusa, takie dzieła nie mogłyby istnieć. Wiara i zawierzenie Bogu i Maryi są motorem i siłą napędową tego dzieła. One sprawiają, że tak wielka rzesza ludzi utożsamia się z tymi dziełami i w nie angażuje.

Wielokrotnie zostało to podkreślone, jednak chciałbym wypowiedzieć to kolejny raz, że Radio Maryja, jego działalność i misja, którą realizuje, doskonale wkomponowuje się w misję naszego zgromadzenia. Jest misją redemptorystów. Dociera ono do mieszkań i serc wielu ludzi, bardzo często ludzi biednych i opuszczonych, zagubionych i chorych; dociera do ludzi starszych i bardzo często do ludzi młodych. Uczy miłości do Boga, Kościoła i naszej Ojczyzny.

Radio Maryja i inne dzieła w ciągu 22 lat musiały pokonać wiele przeszkód i wiele trudności, niektóre z nich wciąż nas dotykają i wydaje się, że przyszłość dalej będzie tymi trudnościami naznaczona. Wierzymy w to, że Bóg temu dziełu błogosławi i pozwoli pokonać stawiane przed nami trudności.

Ojcze Dyrektorze, wielka Rodzino Radia Maryja, życzę wam odwagi i siły w prowadzeniu tego dzieła. Wierzę, że uda się pokonać trudności związane z nadawaniem TV Trwam na cyfrowym multipleksie – w sprawie kuriozalnej, bo wciąż, pomimo wypełnienia wszystkich warunków i wpłacenia należnych opłat, nie można nadawać programu. Trudno się tutaj uwolnić od pytania o sprawiedliwość i szczerość intencji tych, którzy nam utrudniają dostęp do nadawania na cyfrowym multipleksie.

Dobremu Bogu i Maryi, Matce Słowa Wcielonego, zawierzamy działalność i misję Radia Maryja oraz dzieł z nim związanych. Gwiazdo Nowej Ewangelizacji, błogosławiony Janie Pawle II, którzy staniecie się patronami nowo powstającej świątyni, niech przez Wasze wstawiennictwo i opiekę Radio Maryja wzrasta i rozwija się na Bożą chwałę i pożytek ludzi naszych czasów.

o. Piotr Chyła CSsR,

wikariusz prowincjała

Prowincji Warszawskiej  Redemptorystów

drukuj