Rada NFZ zaopiniuje wniosek o odwołanie prezes Funduszu

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia zebrała się, aby zaopiniować dla premiera wniosek ministra zdrowia o odwołanie prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. W posiedzeniu Rady bierze udział minister zdrowia.

W piątek 19 grudnia zbierze się sejmowa komisja zdrowia ws. sytuacji w NFZ i wniosku Bartosza Arłukowicza o odwołanie szefowej Funduszu. Posiedzenie sejmowej komisji odbędzie się na wniosek przewodniczącego komisji posła Tomasza Latosa.

„Minister zdrowia musi wyjaśnić posłom przyczyny chaosu i bałaganu panującego w służbie zdrowia” – powiedział poseł Tomasza Latosa. „To jest tak ważna i pilna sprawa, że nie powinniśmy czekać” – dodał.

Minister Bartosz Arłukowicz złożył wczoraj wniosek do premiera o odwołanie prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. W jego ocenie NFZ, po wprowadzeniu systemu eWUŚ, niewłaściwie zweryfikował nieubezpieczonych. Z tym zarzutem

nie zgadza się Pachciarz. Posłowie z sejmowej komisji zdrowia liczą na obecność obydwu stron konfliktu.

Chcemy wyjaśnić ten konflikt i wiele innych spraw dotyczących polskich pacjentów. W przeciwieństwie do premiera Tuska, nie uważamy, że można dawać ministrowi zdrowia kolejne trzy miesiące, bo pacjenci w Polsce nie mogą czekać. Pacjenci w Polsce są źle traktowani przez Resort Zdrowia, przez własne państwo. Wydłużają się kolejki, a dodatkowe pieniądze na ochronę zdrowia, niestety, nie wpływają. To jest, m.in. źródło tego konfliktu miedzy prezesem NFZ a ministrem zdrowia, w związku z tym oczekujemy natychmiastowych działań. W tej sprawie nie można czekać – akcentował poseł Tomasz Latos.

Posłowie PiS-u zawracają także uwagę na rosnące zadłużenie szpitali. Jeden z dzienników napisał, że zadłużone instytuty szpitalne od roku czekają na zmiany. W tym czasie o 70 mln zł wzrosły zobowiązania placówek nadzorowanych przez szefa resortu zdrowia.

Można by zapytać i co dalej panie ministrze? Czy one będą się komercjalizować? Czy instytuty medyczne albo szpitale  uniwersyteckie będą skomercjalizowane, być może kiedyś sprywatyzowane? Jak w takiej sytuacji będzie można leczyć polskich pacjentów? Jak w takiej sytuacji będzie można prowadzić kształcenie studentów, czy kształcenie podyplomowe? Minister zdrowia obiecywał również ustawę o szpitalach uniwersyteckich i szpitalach klinicznych. Spotkał się w tej sprawie z rektorami uczelni wyższych, uczelni medycznych, ale jak zwykle na obietnicach, na gadaniu się skończyło – zaznacza poseł Tomasz Latos.

Przypomnijmy, że posłowie PiS złożyli do laski marszałkowskiej wniosek o wotum nieufności wobec ministra Bartosza Arłukowicza. Poparcia dla tego  wniosku nie wykluczają politycy SLD i Solidarnej Polski; poparcie zapowiedział Twój Ruch. Według PO i PSL wniosek PiS jest polityczny.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl