Rada ds. cyfryzacji wyda opinię ws. projektu ustawy o policji

Rada ds. cyfryzacji zajmie się dziś projektem ustawy o policji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Projekt dotyczy pobierania billingów i kontroli operacyjnej prowadzonej przez tajne służby. Ma wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu 2014 r. zakwestionował obecne przepisy w tej sprawie.

Kluby opozycyjne twierdzą, że ustawa PiS-u pozwoli na inwigilację obywateli. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że projekt – wbrew stawianym zarzutom – wyraźnie ogranicza obecne uprawnienia służb.

W ciągu 2014 roku służby pobrały ok. 2 mln billingów. Działo się to poza jakąkolwiek kontrolą. Projekt przedstawiony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości przewiduje taką kontrolę ze strony sądu okręgowego. Sąd będzie mógł występować o wykaz tych billingów wraz z uzasadnieniem. Jest to dobry przykład tego, w jaki sposób projektodawcy usiłują zrównoważyć oczywisty wymóg troski o bezpieczeństwo, zwłaszcza w czasach wielkich zagrożeń terrorystycznych, z bliskim sercu każdego z nas postulatem zachowania maksymalnie szerokiego obszaru wolności i prywatności – podkreślił polityk.

Wicepremier przypomniał, że był jedynym ministrem rządu Platformy Obywatelskiej, który wystąpił przeciwko ACTA. W proponowanych przez PiS rozwiązaniach nie widzi zaś żadnego zagrożenia dla wolności internetu.

Swoją opinię na temat projektu przedstawi również Rada ds. cyfryzacji, która działa przy ministerstwie cyfryzacji. Szefowa tego resortu Anna Streżyńska przypomniała, że Rada jest organem kadencyjnym, działającym od maja 2014 r.

Składa się on z przedstawicieli organizacji pozarządowych i czołowych ekspertów działających na szeroko pojętym rynku komunikacji elektronicznej, informatyzacji i cyfryzacji. Ta Rada służy ministrowi cyfryzacji swoimi opiniami w ważnych sprawach państwowych. Opiniuje m.in. akty prawne – polskie i te międzynarodowe, w których przygotowaniu uczestniczymy – jak i stanowiska rządowe czy inne ważne dokumenty. Rada otrzymała projekt sejmowy. Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie okrągłego stołu, żeby omówić postulaty i uwagi do ustawy. Mamy nadzieję, że w ten sposób zostanie wypracowane stanowisko ze strony ministra cyfryzacji – mówiła Anna Streżyńska.

Po pierwszym czytaniu w Sejmie projekt o policji trafi do prac w komisjach. Za niespełna dwa tygodnie możliwe jest drugie czytanie projektu. Politycy PiS-u chcą zakończyć proces legislacyjny przed 6 lutego, kiedy wygasają obecne przepisy dot. billingów i kontroli operacyjnej policji.

RIRM

drukuj