Rada Dialogu Społecznego spotka się po powołaniu nowego rządu

Pierwsze plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego odbędzie się po powołaniu nowego rządu – zdecydowało w czwartek prezydium Rady. O decyzji poinformował przewodniczący RDS, szef „Solidarności” Piotr Duda.

Kilkunastoosobowe prezydium przygotowało w czwartek projekty dokumentów i pierwszych decyzji 59-osobowej Rady. W skład prezydium wchodzą szefowie i sekretarze organizacji, które mają swoją reprezentację w RDS – pracodawców i związkowców – oraz przedstawiciele rządu.

„Polityczny kalendarz wymusił na nas zmianę planów, chcieliśmy wcześniej rozpocząć prace, ale poczekamy na nowy parlament, nowy rząd i powołanie przez prezydenta nowych rządowych członków RDS” – oświadczył Piotr Duda.

Szef „S” Zaznaczył, że konkretna data posiedzenia zostanie ustalona, gdy wspomniany polityczny kalendarz będzie już znany.

– Chcieliśmy ten termin wyznaczyć około 18 listopada, ale wiemy już prawie z całą pewnością, że nie będzie już wtedy ministrów ustępującego rządu (…) Posiedzenie plenarne nie może się odbyć bez strony rządowej. Bez decyzji politycznych nie zdecydujemy o terminie, bo chcemy na nie też zaprosić premiera, marszałków Sejmu i Senatu – podkreślił Duda.

Piotr Duda poinformował, że podczas spotkania prezydium przyjęto wszystkie dokumenty potrzebne na pierwsze posiedzenie Rady. W projekcie uchwały strony dialogu proponują, by po roku przewodniczenia przez stronę związkową szefem RDS w ramach rotacji był przedstawiciel pracodawców, a dopiero potem rządu.

Prezydium zaakceptowało projekty regulaminów Rady i jej biura, zaaprobowało też projekt uchwały o stałych zespołach problemowych Rady i uchwałę o powołaniu zespołu doraźnego do spraw zamówień publicznych. Doraźnie w dialogu dwustronnym związków i pracodawców omawiany będzie nowy projekt listy leków refundowanych – zapowiedział Duda. Będzie osiem stałych zespołów problemowych zamiast dziewięciu działających w dawnej Komisji trójstronnej, doprecyzowano też zasady głosowań podczas posiedzeń Rady.

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej „zawiedzione brakiem dialogu” ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl