fot. flickr.com

R. Bochenek: Analizujemy sytuację budżetową ws. wsparcia dla emerytów

Na razie nie zapadła żadna decyzja ws. kształtu i wysokości świadczenia w ramach programu „Emeryt 500 plus”. Poinformował w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał rząd pracuje nad rozwiązaniem, które byłoby satysfakcjonujące dla emerytów.

Premier Beata Szydło konsultuje się w tej spawie z kierownictwem resortów finansów i rodziny.  Rafał Bochenek dodał, że rząd cały czas pracuje nad tym, aby wspierać tych, którzy mają najniższe świadczenia emerytalne.

– Poczekajmy moment, jeszcze trwają prace i uzgodnienia wewnątrz rządu, pani premier Beata Szydło spotyka się tutaj z resortem finansów i z resortem rodziny. Analizujemy sytuację budżetową, to będzie oczywiście kolejny wydatek dla budżetu, ale chcemy, żeby to był wydatek taki, który oczywiście mieści się w jego granicach. Polska dobrze się rozwija, jest nadwyżka budżetowa, mamy pieniądze. Właśnie tak przykleiło się, że to będzie 500 zł, natomiast co do kwoty jeszcze nie ma żadnej decyzji, w tym momencie analizujemy sytuację budżetową –  mówił rzecznik rządu.

Rząd wspiera emerytów w różnym zakresie. Ostatnio minister zdrowia powiedział, że z programu bezpłatnych leków 75 plus skorzystało 2,2 mln osób. W kieszeniach seniorów zostało ponad 370 mln zł.

Wzrosły też kwoty najniższych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  Emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej wyniosą 1 tys. zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 750 zł.

RIRM

drukuj