Pytania o wykluczanie mediów katolickich pozostają otwarte

Posłowie zapoznali się dziś z przebiegiem realizacji programu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce. Informacje przedstawili; Jan Dworak Szef KRRiT, przedstawiciel UKE a także minister Michał Boni.

Jak twierdzi minister Michał Boni szef resortu Administracji i Cyfryzacji podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, 99,5 proc. mieszkańców Polski obejmuje sygnał z trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Minister podkreślał, że dziś możemy jasno powiedzieć, iż w stosunku do celu jaki był złożony w ustawie, który mówił o tym, że 95 proc. powinno być pokryte sygnałem cyfrowym z większymi zobowiązaniami dla TVP, osiągnęliśmy ten rezultat dzięki przyspieszeniu uruchomienia multipleksu 3 i doświetlaniu.

Poseł Anna Sobecka zwróciła uwagę na zasięg wszystkich trzech multipleksów; pierwszy ma w zasięgu 98,8 populacji Polski, drygi 98,8 proc., a trzeci 99,5 proc. To oznacza – jak podkreśliła poseł – że TVP nie musi czekać do kwietnia 2014 roku z zejściem z pierwszego multipleksu.

My się wykluczyć nie damy. Żądamy zrealizowania jak najszybciej uchwały KRRiT, by TV Trwam mogła rozpocząć nadawanie na MUX-1. Żądamy także realizacji postanowień genewskich z 2006 roku tak, by widzowie w Polsce mieli bezpłatny dostęp, nie do 22 a do 50 programów. Chcemy tworzyć kolejne stacje telewizyjne. Czas najwyższy, by KRRiT otworzyła się na propozycję Fundacji Lux Veritatis, która chce uruchomić telewizję dla młodzieży – zwraca uwagę poseł Anna Sobecka.

Poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT pytała, ile docelowo będzie multipleksów w Polsce. Jak stwierdziła jeden multipleks przypadł tylko jednemu nadawcy komercyjnemu:

Decyzjami urzędniczymi jeden multipleks przypadł nadawcy naziemnemu, który w sumie ma 13 stacji. Proszę się nie dziwić, to nie jest wielki powód do radości, że katolicy dostali tylko jedno miejsce – zwracała uwagę poseł Elżbieta Kruk.

Poseł zadała przy tym pytanie o to co z następnymi multipleksami, jakie będzie ich przeznaczenie i jaki będzie ostateczny kształt rynku?

Przewodniczący KRRiT, Jan Dworak odnosząc się do pytań stwierdził, że jeżeli TV Trwam chce nadawać kanał młodzieżowy to może to robić drogą satelitarną.  Jednocześnie, podkreślił, że MUX to dobro rzadkie. Szef KRRiT powiedział także, że zejście TVP z pierwszego multipleksu jest określone w ustawie i ma to nastąpić najpóźniej 27 kwietnia przyszłego roku. Akcentował, że decyzja kiedy TVP opuści platformę należy tylko do TVP i Emitela. W podobnym tonie wypowiadał się minister Michał Boni. Posłowie nie dowiedzieli się również ile kosztuje podwójne nadawanie przez telewizję publiczną.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak wskazał także, że rola Krajowej Rady w całym procesie ograniczyła się do przeprowadzenia konkursów na nowe programy TV.

Jak Dworak podkreślał, że choć pierwszy konkurs o miejsca na multipleksie wzbudził kontrowersje to wszystkie decyzje instytucji kontrolnych wskazują na słuszność decyzji członków Krajowej Rady.

Do wypowiedzi Jana Dworaka odniosła się poseł Małgorzata Sadurska:

Ta decyzja nie wzbudziła kontrowersji, tylko szerokie oburzenie. Warto chyba Panu przypominać, że do KRRiT w tym zakresie wpłynęło ponad 2,5 mln. protestów Polaków, którzy nie zgadzali się na takie traktowanie. Zorganizowano prawie 200 marszów w różnych miastach Polski, w tym dwa największe w Warszawie, które zgromadziły kilkaset tysięcy Polaków – zaznaczała poseł Sadurska.

Przypomnijmy TV Trwam nie otrzymała w pierwszym rozdaniu miejsca na MUX-1. Przed Naczelnym Sadem Administracyjnym rozpoczęło się postępowanie w tej sprawie. KRRiT wydała uchwałę przyznającą miejsce na pierwszym multipleksie Fundacji Lux Veritatis – TV Trwam dopiero w drugim konkursie.

Wypowiedź poseł Anny Sobeckiej:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź poseł Elżbiety Kruk:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź poseł Małgorzaty Sadurskiej:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl