Putin wygłosi orędzie do Zgromadzenia Federalnego 

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosi dziś na Kremlu doroczne orędzie do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu. Oczekuje się, że jak co roku przedstawi priorytety polityki gospodarczej i społecznej.

Zdaniem komentatorów w obliczu recesji, w której pogrąża się Rosja, prezydent może m.in. zapowiedzieć złagodzenie presji biurokratycznej na biznes i zwiększenie wsparcia dla rolnictwa ze strony państwa.

Analitycy spodziewają się, że w tym roku więcej uwagi niż poprzednio może poświęcić polityce zagranicznej, w tym relacjom z Ukrainą, USA i Unią Europejską, a także zbliżeniu Rosji z krajami regionu Azji i Pacyfiku, przede wszystkim z Chinami.

O możliwości pewnej „ekonomicznej liberalizacji” eksperci w Moskwie zaczęli mówić po październikowym spotkaniu Putina z ministrem rozwoju gospodarczego Aleksiejem Ulukajewem. Według źródeł, cytowanych przez media w Rosji za agencją Bloomberg, Ulukajew już wtedy mówił o nieuchronnej recesji, wymknięciu się inflacji spod kontroli i uwolnieniu kursu rubla.

„Trzeba doprowadzić do zniesienia sankcji” – miał powiedzieć Ulukajew. „A wy, Aleksieju Walentinowiczu, wiecie, jak to zrobić?” – zapytał go jakoby Putin. „Nie, Władimirze Władimirowiczu, mieliśmy nadzieję, że wy wiecie” – odpowiedział podobno minister.

Zgodnie z tą relacją, prezydent miał wówczas zażądać przygotowanie propozycji, dotyczących tego, „jak przetrwać dziesięciolecie jeszcze cięższych sankcji”. Po kilku dniach przedstawiono mu dwie koncepcje. Pierwsza, umownie nazwana „ekonomiczną liberalizacją”, zakłada osłabienie presji finansowej na przedsiębiorstwa prowokującej korupcyjne zachowania. Natomiast druga przewiduje wdrożenie kolejnych „megaprojektów” w walce z korupcją. Putin jakoby wybrał tę pierwszą.

Analitycy podkreślają, że jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to oznaczać, że na Kremlu znów dochodzą do głosu zwolennicy zmniejszenia kontroli państwa nad gospodarką. Nieformalnym przywódcą tego nurtu jest były wieloletni minister finansów Aleksiej Kudrin, o którym część moskiewskich obserwatorów coraz głośniej mówi, że może wkrótce zastąpić Dmitrija Miedwiediewa na stanowisku premiera Rosji.

Prezydenckiego orędzia wysłucha ponad 1000 osób. Oprócz senatorów i deputowanych zaproszenia otrzymali członkowie rządu, najważniejsi współpracownicy Putina, przewodniczący parlamentów regionalnych, prezesi Sądu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, prokurator generalny, prezes Izby Obrachunkowej, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, członkowie Rady Państwowej, tj. prezydenci i gubernatorzy regionów tworzących Federację Rosyjską, a także najwyżsi dowódcy wojskowi, dostojnicy religijni, szefowie organizacji pozarządowych i redaktorzy naczelni największych mediów.

W ubiegłym roku po raz pierwszy na Kreml zaproszono też liderów partii, które nie mają przedstawicieli w Dumie, jednak są reprezentowane w parlamentach regionalnych lub miejskich. Tak zapewne będzie również w tym roku.

Miejscem przemówienia Putina będzia Sala Georgijewska w Wielkim Pałacu Kremlowskim. To największa i najbardziej okazała komnata w kremlowskim pałacu. Jej nazwa związana jest z jednym z najważniejszych odznaczeń Rosji – orderem św. Jerzego. Kojarzy się z historią imperium rosyjskiego. Jej ściany zdobią marmurowe tablice z nazwiskami kawalerów orderu, m.in. marszałka Aleksandra Suworowa, marszałka Michaiła Kutuzowa i admirała Pawła Nachimowa.

Tradycję wygłaszania takich przemówień programowych wprowadził w 1994 roku ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl