fot. twitter.com

„Puls Biznesu”: Przejaśnia się szara strefa w paliwach

Uszczelniające system podatkowy zmiany prawne wyraźnie ograniczyły szarą strefę w obrocie paliwami płynnymi – informuje PwC – pisze dzisiejszy „Puls Biznesu”.

Dzięki wprowadzeniu pakietu paliwowego, energetycznego i transportowego zmalało omijanie opodatkowania w branży paliwowej. Takie wnioski zawarte są w raporcie firmy PwC, sporządzonym na zlecenie Global Compact Network Poland (GCNP) oraz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) – czytamy w artykule „Pulsu Biznesu”.

Branża paliwowa była szczególnie narażona na działanie szarej strefy. To w niej dokonano spektakularnych, wielomiliardowych wyłudzeń podatkowych” – podkreślił w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny GCNP.

Twórcy raportu podali, że w 2017 r. szara strefa w obrocie paliwami została ograniczona o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Szara strefa w Polsce zmniejszyła się do rozmiarów obserwowanych w innych krajach Europy, a wpływy podatkowe w branży paliwowej wzrosły o ponad 15 proc. Taki roczny wzrost wpływów podatkowych na rynku paliw pokazuje skalę dotychczasowej szarej strefy. Straty dla budżetu państwa z wjazdu do Polski tylko jednej nielegalnej cysterny to 50 tys. zł. Składają się na to straty z VAT, niższej akcyzy i braku opłaty paliwowej” – stwierdził Tomasz Kassel, partner w PwC.

PAP/RIRM

drukuj