Przygoda ze słowem

Na co dzień każdy z nas musi komunikować się z innymi – w pracy, szkole, na uczelni, a także w domu. Często przekonujemy się, że nie jest to łatwa sztuka. Jednak ciągle podejmujemy starania, by nasze kontakty ze współpracownikami, kontrahentami, podopiecznymi itp. były coraz lepsze.Komunikację zawsze można poprawić, np. dzięki studiom podyplomowym z retoryki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

 
Działające od czterech lat studia podyplomowe z zakresu retoryki i komunikacji społecznej cieszą się dużym powodzeniem. Są popularne z uwagi na dobrze ułożony program nauczania oraz doskonale dobraną kadrę wykładowców – przede wszystkim praktyków w dziedzinie retoryki (redaktorzy – np. Wojciech Gąssowski, Wojciech Reszczyński, aktorzy – np. Halina Łabonarska, śpiewacy operowi – np. prof. Małgorzata Grela). Studia podyplomowe w toruńskiej uczelni można ukończyć w ciągu dwóch lub trzech semestrów. Wersja alternatywna z trzema semestrami skierowana jest przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą uzyskać dodatkowe uprawnienia do nauczania przedmiotu. A to przy coraz częstszych doniesieniach o redukcjach etatów w szkołach jest niezmiernie ważne i motywujące. Jednak studia retoryczne wybierają także przedstawiciele innych profesji – lekarze, prawnicy, prywatni przedsiębiorcy czy samorządowcy.

„Zaraziłem się” WSKSiM
Trzeci semestr nauki kończy właśnie Piotr Kociołek. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem i prowadzi rodzinne przedsiębiorstwo zajmujące się mechaniką maszyn i elektroniką. – Są to moje drugie studia podyplomowe w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Pierwszymi, na które trafiłem tutaj, były rozpoczęte w 2006 roku zasady wykorzystania funduszy unijnych – wspomina pan Piotr. – Podczas tych studiów zostałem oczarowany atmosferą panującą na uczelni oraz wysokim poziomem nauczania i rzetelną wiedzą, jaką nabyłem. Był to tylko jeden semestr, podczas którego „nieuleczalnie zaraziłem się” WSKSiM. – Po ukończeniu coś mnie ciągnęło do tej uczelni, brałem udział w zjazdach absolwentów, w wielu konferencjach i sympozjach, jakie się tu odbywały – dodaje. Pan Piotr Kociołek myślał o kolejnych studiach. – Gdy dowiedziałem się o retoryce i komunikacji społecznej, intuicyjnie czułem, że są to studia dla mnie. Są one zgodne z moimi pasjami z lat młodzieńczych, kiedy to byłem członkiem amatorskiego teatru oraz brałem udział w konkursach recytatorskich – wyznaje student.
Poza sentymentem związanym z latami młodzieńczymi pan Piotr w studiach z retoryki i komunikacji społecznej zobaczył dla siebie szansę na uzupełnienie wykształcenia humanistycznego, którego brak, jak sam mówi, zawsze odczuwał. Jak spożytkuje nabyte podczas studiów umiejętności? – Wykorzystam je do pracy w samorządzie oraz w wielu uroczystościach patriotycznych, w których biorę czynny udział. Poza tym studiując retorykę, uświadomiłem sobie, jakim językiem operuje się na co dzień. Dużą sztuką jest posługiwanie się poprawną polszczyzną. Studia z retoryki znacznie mi to ułatwiły – mówi Piotr Kociołek.

Eliminowanie błędów
Co natomiast o studiach w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej sądzi Dominika Lewandowicz, prawnik, również kończąca III semestr retoryki i komunikacji społecznej? Do podjęcia studiów podyplomowych zachęcił ją znajomy doktor podczas wizyty lekarskiej. – Jestem zadowolona z wyboru uczelni i kierunku. Pierwotnie studia były pomyślane jako dwusemestralne, lecz tak nam się podobały, że został utworzony III semestr, uzupełniający i pogłębiający umiejętności praktyczne – podkreśla pani Dominika. – Każdy z nas ma inne predyspozycje, nawyki i braki w konstruowaniu i prezentacji wypowiedzi ustnych, dlatego istotne jest indywidualne podejście naszych profesorów. Otrzymałam cenne wskazówki, co i jak mogę i powinnam u siebie poprawić, np. ton głosu, aby był bardziej przekonujący, jego modulację, dzięki której przemówienie staje się barwniejsze i wciąga słuchaczy – dodaje studentka. Jest bardzo zadowolona z zajęć z logiki, ponieważ dały jej narzędzia do konstruowania myśli, aby było w nich jak najmniej błędów i luk dających przeciwnikowi możliwość podważenia wypowiedzi. – W czasie studiów otrzymałam również wiedzę na temat podstępów nieuczciwych mówców, abym mogła się przed nimi skutecznie bronić. Z wielkim zainteresowaniem uczestniczyłam w zajęciach na temat klasycznej sztuki retoryki, która z powodzeniem znajduje zastosowanie także dzisiaj. Po roku uczęszczania na zajęcia dostrzegam ich dobre efekty, podobnie moje koleżanki i koledzy – podkreśla pani Dominika Lewandowicz i cieszy się, że i oni pytają ją o Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. – Dziś sama daję o niej dobre świadectwo, tak jak wcześniej mój znajomy lekarz – dodaje prawnik.

Zaproszenie dla chętnych
Studia z zakresu retoryki i komunikacji społecznej są adresowane do dziennikarzy, polityków, samorządowców, nauczycieli, a także wszystkich osób zainteresowanych doskonaleniem umiejętności komunikacyjnych, kształceniem pięknego i skutecznego posługiwania się językiem polskim w mowie i piśmie. Celem studiów jest przekazanie wiedzy na temat sztuki retoryki oraz komunikacji społecznej, także umiejętności praktycznych niezbędnych do przygotowania różnych form wypowiedzi pisemnych oraz wystąpień na forum publicznym.
Kolejna edycja studiów podyplomowych z zakresu retoryki i komunikacji społecznej rusza już w październiku. Chętni mogą zgłaszać się w sekretariacie studiów podyplomowych WSKSiM pod numerem telefonu (56) 610 71 20 lub e-mailem: [email protected].

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl