fot. wikipedia

Przewodniczący litewskiego Sejmu: AWPL-ZChR może wejść do koalicji rządzącej

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) otrzyma zaproszenie do wejścia do koalicji rządzącej, jeżeli wyrazi na to chęć – poinformował przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis.

„Jeżeli oni (AWPL-ZChR) podejmą decyzję o wejściu do koalicji, otrzymają zaproszenie” – powiedział w wywiadzie dla litewskiej rozgłośni Żiniu Radijas Pranckietis z rządzącego Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŻS).

Podkreślił, że niejednokrotnie o tym rozmawiano i dodał: „Decyzja należy do polskiej frakcji sejmowej”.

Poseł AWPL-ZChR Jarosław Narkiewicz w rozmowie z polską rozgłośnią w Wilnie Radio Znad Wilii oświadczył, że „na razie nie jest rozważana formalna możliwość przystąpienia do koalicji”.

„Pracujemy konstruktywnie. Popieramy rządzących w kwestiach, w których nasze programy są zbieżne, krytykujemy, jeżeli z nimi się nie zgadzamy” – powiedział Jarosław Narkiewicz.

Wskazał, że obie partie – AWPL-ZChR i LVŻS – współpracują głównie w realizacji polityki prorodzinnej i zmniejszenia nierówności społecznych.

Sejmowa frakcja AWPL-ZChR liczy siedmiu członków w 141-osobowym Sejmie Litwy. Nie należy do koalicji, ale – jak zaznaczają eksperci – często w głosowaniu popiera jej propozycje. Partia polska formalnie nie należy też do opozycji, ale przewodnicząca frakcji AWPL-ZChR, posłanka Rita Tamaszuniene zajmuje stanowisko należące do opozycji – jest przewodniczącą sejmowej komisji etyki i procedur.

PAP/RIRM

drukuj