Przemyśl: wystawa dokumentów, zdjęć z czasów I wojny światowej i II RP

Zdjęcia i dokumenty z czasów I wojny światowej i II RP, oryginalne pocztówki z tego okresu i pamiętniki z epoki oraz repliki i oryginały austriackiego sprzętu wojskowego można od dziś oglądać na wystawie „Świadectwa historii” w Przemyślu.

Eksponaty zaprezentowane na wystawie „Świadectwa historii” w Centrum Kulturalnym w Przemyślu pochodzą głównie z Archiwum Państwowego w Przemyślu, Przemyskiej Biblioteki Publicznej oraz od mieszkańców miasta.

Można zobaczyć m.in. afisz informujący o przekazaniu przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiego z 11 listopada 1918 r. i rozkaz dzienny nr 1 Józefa Piłsudskiego z 12 listopada 1918 r., plakat zapraszający na wystawę projektów na pomnik Orląt Przemyskich z 1937 r., wycinki z gazety „Ziemia Przemyska” z 1928 roku o 10-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, apel prezydenta miasta o ozdobienie domów chorągwiami państwowymi z okazji 20-lecia odzyskania niepodległości.

Wśród dokumentów znalazło się m.in. ogłoszenie o stanie oblężenia miasta z 12 listopada 1918 roku, ogłoszenie o publicznej licytacji baraków wojskowych z 20 listopada 1918 r., odezwa Polskiej Rady Narodowej do ludności Przemyśla o zajęciu miasta przez wojska polskie, informacja o objęciu zwierzchniej władzy wojskowej w okręgu przemyskim przez ówczesnego podpułkownika Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, późniejszego komendanta Służby Zwycięstwu Polski.

Oprócz dokumentów na wystawie znajdują się też zdjęcia prezentujące m.in. walki o twierdzę Przemyśl z lat 1914-15, oryginalne pocztówki z pierwszych dwóch dekad XX wieku przedstawiające przemyskie ulice, życie codzienne, miasto z okresu walk o twierdzę, widokówki, legitymacje, zaproszenia i przepustki.

Jest też książka „Ilustrowana Kronika Legionów Polskich”, pamiętniki żołnierza i sanitariuszki. Można zobaczyć także, jak wyglądała bluza mundurowa Legionów Polskich, austriacka czapka wojskowa czy elementy wyposażenia austriackich żołnierzy jak lornetka, saperka, chlebak.

Wystawa potrwa do 23 listopada. Wstęp wolny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl