Przekonamy sceptyków

Z prof. dr. hab. inż. Ryszardem H. Kozłowskim z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej rozmawia Marcin Austyn

Panie Profesorze, podczas toruńskiej konferencji „Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem wód geotermalnych” dało się słyszeć sceptyczne głosy co do możliwości wykorzystania geotermii. Pojawiają się opinie, że wciąż zbyt mało wiemy.

– Nie rozumiem tego pesymizmu, skoro dysponujemy dokładnymi mapami opracowanymi przez śp. prof. dr. hab. Juliana Sokołowskiego, twórcę polskiej szkoły geotermalnej, geologa, który poświęcił ponad pół wieku na badania geologiczne Polski. Profesor dysponował charakterystyką wszystkich otworów wiertniczych w Polsce. Mamy ich ponad 36 tysięcy, z czego 6 tysięcy głębokich. To te charakterystyki dały podstawy do bardzo dokładnego usystematyzowania naszej wiedzy na temat posiadanych zasobów geotermalnych, o ich temperaturze i wydajności. Budowa zakładu geotermalnego w Bańskiej Niżnej i obecna inwestycja w Toruniu świadczą o tym, że te opracowania są prawdziwe. Także Niemcy sprawdzali nasze zasoby i potwierdzili nasze dane. Dlatego nie wiem, skąd bierze się ten pesymizm. Przywoływane przez sceptyków opracowania nie są pełne, dlaczego więc tak łatwo przyjmuje się je jako pewnik?

Powodzenie inwestycji prowadzonej przez Fundację „Lux Veritatis” będzie swego rodzaju orężem wobec sceptyków?

– Przede wszystkim słowa uznania należą się osobom, które podjęły trud, by pokonać malkontentów, którzy blokują nam rozwój geoenergetyki. Dysponujemy danymi, które pokazują, że zasoby geotermalne i geotermiczne stanowią 99,8 proc. odnawialnych źródeł energii dostępnych w naszym kraju. Myślę, że kiedy pokażemy, jak działa zbudowana w Toruniu nowoczesna elektrociepłownia geotermalna, przekonamy sceptyków. Tak bywa, że kupujący samochód muszą go dotknąć, obejrzeć. Chcę jednak podkreślić, że przyszłość buduje się na ludziach, którzy mają w sobie wrodzony optymizm i wiarę w to, co robią. Nasza wiara jest poparta wiedzą, którą zdobywaliśmy latami.

Przykład Torunia sprowokuje kolejne, podobne inwestycje?

– Mam nadzieję, że tak się stanie. Rozwój energetyki geotermalnej, geotermicznej, technologii czystego spalania węgla w złożu są ofertą dla naszego kraju. Stać nas na zbudowanie bogatej gminy z własnym centrum geoenergetycznym. Bogata gmina to bogate państwo. To najlepsze rozwiązanie dla naszego kraju, nie ma alternatywy – a jeśli jest, niech ją ktoś przedstawi, my się poddamy.

Dziękuję za rozmowę.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl