(fot. PAP)

Przejmą mieszkania zakładowe na własność

23 lutego mija ostateczny termin przejęcia mieszkań zakładowych na własność – alarmuje poseł Gabriela Masłowska.

Sprawa dotyczy tych którzy posiadali tzw. mieszkania zakładowe, czyli te które były własnością przedsiębiorstw państwowych, państwowych osób  prawnych, a które w ramach procesów przekształceń prywatyzacji trafiły do spółdzielni mieszkaniowych nieodpłatnie.

Osoby, które złożą wnioski po terminie będą musiały pokrywać koszty związane z inwestycjami, które w międzyczasie dokonano w budynku – informuje poseł Gabriela Masłowska.

– Część spółdzielni pokryła koszt nabycia takich mieszkań, ale duża część mieszkań byłych zakładowych została przekazana do spółdzielni nieodpłatnie. Obowiązuje przepis, że ci którzy otrzymali mieszkania zakładowe w spółdzielni nieodpłatnie mogą składać wnioski o nieodpłatne przeniesienie praw własności na siebie po pokryciu kosztów notariusza i wpisu do księgi wieczystej, które wynoszą 1100-1200 zł. Osoby, które w tej chwili są najemcami mogą – na tak bardzo korzystnych warunkach – stać się właścicielami – zaznacza poseł.

Ponad rok temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że artykuł ustawy dot. tej sprawy jest niekonstytucyjny, ale jednocześnie pozostawił jego obowiązywanie przez co najmniej rok, czyli do 23 lutego. Od tego czasu już nieodpłatne nabywanie byłych mieszkań zakładowych przez najemcę na własność będzie niemożliwe. Przykładowa treść wniosku jaką należy skierować do spółdzielni zamieszczona jest na stronie internetowej poseł Gabrieli Masłowskiej i powinna brzmieć następująco.

-„Na podstawie art.48 ust.1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, żądam przeniesienia własności lokalu mieszkalnego, który posiadam na moją rzecz w trybie przewidzianym tym przepisem i obowiązującymi w tym zakresie przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jednocześnie proszę o niezwłoczne przesłanie mi uchwały zarządu spółdzielni, o której mowa w art.42 ust.2 w/w ustawy.” – dodaje poseł Gabriela Masłowska, kontynuując.

– Takie krótkie pismo do spółdzielni złożone do 23 lutego upoważnia Państwa do nieodpłatnego przejęcia mieszkań byłych zakładowych na własność. Tych, w których Państwo mieszkaliście w dniu przejęcia przez spółdzielnię. Dotyczy to tych najemców bądź też ich następców prawnych.

 

Wypowiedź poseł Gabrieli Masłowskiej:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

 

drukuj