Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii

Ponad 3 tys. kandydatów i 650 mandatów poselskich – w Wielkiej Brytanii trwają przedterminowe wybory parlamentarne. Jak wskazują sondaże, duże szanse na utrzymanie bezwzględnej większości ma obecnie rządząca Partia Konserwatywna.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 8.00 czasu polskiego. Spośród 65 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii uprawnionych do głosowania jest blisko 46,5 mln. Kandydaci ubiegają się o 650 mandatów. 533 przypadną Anglii, 59 – Szkocji, 40 – Walii, a 18 Irlandii Północnej. Przy urnie wyborczej pojawili się dziś obecna premier Theresa May oraz jej główny konkurent, lider Partii Pracy Jeremy Corbyn.

– Dziękuję bardzo dzisiaj, że przybyliście tu dzisiaj: to dzień demokracji, właśnie głosowałem i jestem bardzo dumny z naszej kampanii – mówił Jeremy Corbyn.

Kampanię wyborczą zdominowały dwa tematy: Brexit i terroryzm. To właśnie wynegocjowanie korzystnych dla Brytyjczyków warunków opuszczenia Unii Europejskiej będzie głównym celem obecnej premier Theresy May.

– Musimy przeprowadzić procedurę Brexitu, przywrócić kontrolę nad naszymi prawami i granicami, a także zbudować głębokie partnerstwo z Unią Europejską poprzez kompleksową umowę o wolnym handlu – podsumowała premier Wielkiej Brytanii.

Za uszanowaniem wyników referendum i wyjściem kraju z Unii Europejskiej opowiada się również lider laburzystów Jeremy Corbyn. Dla Partii Pracy jednym z priorytetów będzie bezcłowy dostęp do wspólnego rynku oraz reforma gospodarcza.

 – Nie jesteśmy partią miliarderów, nie jesteśmy partią korporacyjnej elity, ale jesteśmy stroną ludzi – zauważył Jeremy Corbyn.

Program gospodarczy Partii Pracy wielokrotnie krytykowała premier Theresa May.

– Wszyscy wiemy, że to oznacza zniszczoną gospodarkę, wyższe podatki, wzrost zadłużenia, a kto zapłaciłby cenę? Cenę zapłacą zwykłe osoby pracujące – podkreśliła May.

A na wyborach parlamentarnych sporo ugrać może również Szkocja. Celem kraju jest pozostanie w Unii Europejskiej.

– Dziś koncentrujemy się na tym, by zagłosować. Dzisiejsze wybory są jedynym sposobem na zapewnienie silnych głosów dla Szkocji – mówiła premier Szkocji Nicola Sturgeon.

Ostatnie sondaże wskazują na zwycięstwo Partii Konserwatywnej i utrzymanie przez nią samodzielnej większości w Izbie Gmin. W ciągu ostatnich tygodni przewaga rządzącego ugrupowania nad Partią Pracy stopniowo malała. Rozbieżności są spore – między 1 a 13 punktami procentowymi.

 – Te sondaże ogólnokrajowe nie muszą się przełożyć na wynik wyborów, gdyż wybory odbywają się w okręgach jednomandatowych, głosy są zliczane tylko w tych okręgach, czyli jest to jakby 650 osobnych wyborów odbywających się w tym samym czasie – zauważył dr Tomasz Niedokos.

Jak przyznaje dr Tomasz Niedokos, wybory są sporą szansą dla przeciwników Brexitu.

W przypadku dużego zbliżenia jest możliwa taka szersza antybrexitowa koalicja partii pracy z liberalnymi demokratami, ze szkockimi nacjonalistami. Tzw. koalicja chaosu, jak to określa pani premier – zakończył dr Niedokos.

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 23.00 czasu polskiego.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl