fot. PAP/Darek Delmanowicz

Przedstawiciele pracowników usuwani z rady nadzorczej PKP SA

PKP SA usuwa z rady nadzorczej spółki przedstawicieli pracowników. Kolejarscy związkowcy podnoszą, że odbyło się to niezgodnie z prawem – chodzi o Leszka Miętka i Zenona Kozendrę. Ministerstwo Infrastruktury stwierdziło, że przyczyną dymisji była „utrata zaufania” pracowników.

W ostatnim czasie zarząd spółki zmienił statut, który poszerza grono kandydatów na stanowisko członka rady. Zmiany mają na celu m.in. uniemożliwić łączenie funkcji przewodniczącego związku zawodowego i członka rady.

Wcześniej – także z tego powodu – ze składu rady nadzorczej w PKP CARGO odwołano Krzysztofa Czarnotę oraz Marka Podskalnego.

Leszek Miętek podejrzewa, że prawdziwym powodem odwołania przedstawicieli pracodawców w spółce mogą być planowane zmiany w majątku całej Grupy PKP.

Wszystko to daje podstawy do tego, że musimy być bardziej ostrożni. Musimy się przyglądać, czy czasem jeszcze przed zmianą władzy, nie chce się zmienić struktury właścicielskiej w Cargo. Trzeba pamiętać, że spółka jest sprywatyzowana i giełdowa, i zapisy statutowe mówią o tym, że wpływ PKP SA na obstawę zarządu i rad nadzorczych w Cargo, ma tylko do czasu, kiedy utrzyma 25 proc. akcji. Gdyby więc była decyzja o sprzedaży tych akcji i obniżeniu tego udziału, to przyszłe władze nie miałyby już wpływu na obstawy zarządu i rady nadzorczej w spółce Cargo – zaznacza Leszek Miętek.

PKP Cargo zaprzecza, że podejmuje działania, które prowadziłyby m. in. do sprzedaży akcji spółki.

Leszek Miętek zapowiedział odwołanie się od decyzji rady nadzorczej.

RIRM

drukuj