fot. flickr.com

Przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców: Dzięki złotemu Polska przetrwała kryzys finansowy i prężnie się rozwija

Własna waluta to fundament polskiej niepodległości; dzięki złotemu Polska przetrwała kryzys finansowy i dziś prężnie się rozwija – wskazują przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców, którzy napisali wspólny list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym podkreślają, że chcą złotego.

Apel organizacji przedsiębiorców do premiera to odpowiedź na pojawiające się ostatnio w przestrzeni medialnej wypowiedzi i informacje. Chodzi o rzekomo pozytywne nastawienie Polaków do wprowadzenia waluty euro, a także potrzebę ekonomiczną.

Fragment listu do szefa rządu odczytał Piotr Hofman, prezes zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

– Panie premierze, my polski biznes reprezentowany przez polski kapitał chcemy pozostać przy złotym. To nasza rodzima waluta. Jeden z symboli naszej niepodległości, której setną rocznicę odzyskania tak radośnie obchodzimy w tym roku. To właśnie złoty pomógł polskiej gospodarce przejść suchą nogą przez zawieruchę światowego kryzysu finansowego. Kiedy kraje eurostrefy przeżywały głęboką recesję, Polska głównie dzięki złotemu uniknęła gospodarczego załamania – powiedział Piotr Hofman.

Własna waluta oznacza niezależność. Nikt nie widzi i nie rozumie tego lepiej, niż polscy przedsiębiorcy – podkreślił prezes Izby Polskich Przedsiębiorców, Piotr Barełkowski.

– Widzimy konkretnie, dowodnie w naszej codziennej pracy, że złoty jest nieodzownym warunkiem rozwoju tych firm i jest nieodzownym warunkiem rozwoju Polski, a wręcz elementem niepodległości Polski. Kuriozalna nam się wydała teza jednego z polityków, który twierdził, że euro powinno być wprowadzone na stulecie niepodległości – zaznaczył Piotr Barełkowski.

To Ryszard Petru zaproponował, aby 100-lecie polskiej niepodległości uczcić przyjmując euro.

Tymczasem badania opinii społecznej wskazują, że większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu unijnej waluty.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj