Przedstawiciele najwyższych władz w Polsce: Działania Sądu Najwyższego są bezprawne

Nie milkną echa wczorajszej decyzji Sądu Najwyższego, który ogłosił, że zawiesza część nowych przepisów dotyczących działalności Sądu Najwyższego i wysyła zapytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To działania bezprawne – mówili eksperci i przedstawiciele najwyższych władz w Polsce.

Nie ma takiej możliwości, żeby zawiesić, zamrozić czy nie wprowadzać w życie jakichś przepisów, które uchwalił parlament – podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Jest to bunt Sądu Najwyższego, niestosowanie się do prawa. To właśnie sędziowie powinni respektować prawo. To oni powinni być dla nas wzorem do respektowania prawa – mówił Stanisław Karczewski.

Sędziowie Sądu Najwyższego powinni w pierwszej kolejności zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego, a nie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – dodał marszałek Senatu.

– Jeśli są wątpliwości, to sędziowie powinni zgłosić się właśnie do TK z prośbą o orzeczenie dotyczące tego, czy dane przepisy są zgodne z literą prawa i z Konstytucją RP – powiedział marszałek Senatu.

Sąd Najwyższy nie może zawiesić obowiązującego prawa.

– Olbrzymi zawód. Można to określić jako bunt, anarchia, nieposłuszeństwo, niezrozumienie tego, co się wokół dzieje. Dla mnie to jest sytuacja zdumiewająca, ale jako PiS sobie z tym poradzimy. Będziemy normalnie prowadzić wszystkie procedury, które są określone w prawie, a te które zostały nakreślone czy podjęte przez część sędziów SN, uważamy za absolutnie niezgodne z prawem – podsumował Stanisław Karczewski.

Argumentacje przedstawicieli najwyższych władz w Polsce podważył rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

„Orzeczenia Sądu Najwyższego mogą być rzecz jasna krytykowane, warto jednak, aby była to krytyka merytoryczna i oparta na argumentacji prawnej, a nie na gołosłownych stwierdzeniach, a nawet – w niektórych wypadkach – niedopuszczalnych inwektywach czy groźbach. Wypowiedzi, które nie są poparte merytoryczną argumentacją nie mogą być uznane za poważne, a w przypadku, gdy ich autorami są przedstawiciele organów państwa są ponadto niestosowne” – stwierdził Michał Laskowski.

Komisja Europejska poinformowała, że śledzi rozwój wypadków w Polsce i wie o wysłaniu pytań do Trybunału Sprawiedliwości UE.

– KE przedstawiła swoje stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, która obniża wiek emerytalny z 70 do 65 lat, wobec której trwa procedura naruszenia unijnego prawa. Sprawa jest teraz w rękach Trybunału Sprawiedliwości UE, którego niezależność szanujemy – powiedziała Natasha Bertaud, rzecznik KE.

Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska nie będzie włączać decyzji Sądu Najwyższego do prowadzonej wobec Polski procedury o naruszenie unijnego prawa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl