Przedstawiciele Komisji weryfikacyjnej zapraszają amerykańskich senatorów do Polski

Przedstawiciele Komisji weryfikacyjnej ds. warszawskich nieruchomości oraz działacze społeczni zapraszają do Warszawy amerykańskich senatorów przeciwnych tzw. ustawie reprywatyzacyjnej. To odpowiedź na wysłany w zeszłym tygodniu list 59 senatorów do premiera Mateusza Morawieckiego ws. ustawy.

Amerykańscy senatorzy w liście przesłanym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu żądają zmian w projekcie polskiej ustawy reprywatyzacyjnej. Domagają się zwrotu nieruchomości, a nie odszkodowań na rzecz środowisk żydowskich w USA. W grę może wchodzić majątek wart nawet 300 mld złotych. Tyle, że to nie Polska odpowiada za wojenne zniszczenia, lecz Niemcy.

– Nacjonalizacja mienia po 1945 r., w szczególności w Warszawie, miała bardzo poważny związek z gigantycznymi zniszczeniami wojennymi, za które Polska nigdy nie otrzymała reparacji. Trzeba pamiętać, że obok dyskusji o restytucji mienia jest dyskusja o tym, jaki wkład wszyscy Polacy musieli wnieść w to, by nasz kraj z wojny odbudować – mówi minister Sebastian Kaleta.

Należy także pamiętać, że 3 mln Żydów, których Niemcy zabili podczas okupacji było obywatelami Polski i jeśli nie mieli spadkobierców, wówczas ich majątek – zgodnie z prawem – przechodzi na skarb państwa polskiego.

W sytuacji tak wielu zniszczeń wojennych dziś w wielu przypadkach nie ma już bowiem możliwości zwrotu majątków w naturze. Dodatkowo, polskie państwo zwracało już wcześniej Żydom utracone majątki – zaznacza adwokat dr Sławomir Koroluk.

– W oparciu o ustawę z 1997 roku przy wojewodach działały komisje, które zwracały część majątku żydowskiego gminom żydowskim. To nie było zwracanie indywidualnym obywatelom, tylko gminom, ale gminy żydowskie na tej podstawie reaktywowały się w Polsce i odzyskały znaczną część majątku – podkreśla dr Sławomir Koroluk.

Problemem dla Polski może być natomiast przyjęta w grudniu ub.r. przez Senat USA ustawa 447. Dzięki niej, Departament Stanu może sprawdzać, jak realizowana jest reprywatyzacja mienia utraconego w poszczególnych państwach.

– Oczywiście uchwała senatu USA może być podjęta, natomiast nie uważam, żeby miała ona jakikolwiek wpływ na prawodawstwo i to, co dzieje się w Polsce – wyjaśnia poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Lisiecki

W obliczu niezrozumienia sytuacji Polski przez amerykańskich Żydów, członkowie komisji weryfikacyjnej oraz działacze społecznymi zaprosili do Warszawy amerykańskich autorów listu, by porozmawiać o faktach – mówi przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.

– My się nie obrażamy na amerykańskich senatorów. Uważamy, że należy rozmawiać i chcielibyśmy ich zaprosić do Warszawy, pokazać im, zrobić im taki „tour” po ukradzionych kamienicach, po kamienicach, które były całkowicie zburzone w czasie wojny i zostały po prostu przejęte przez mafię reprywatyzacyjną i pokazać im skutki braku ustawy reprywatyzacyjnej – wskazuje Jan Śpiewak.

Brak ustawy reprywatyzacyjnej umożliwia dalszą działalność tej mafii i oszustwa na setki milionów złotych. Przez lata okradani byli prawdziwi spadkobiercy oraz mieszkańcy Warszawy. Przykładem są kamienice przy Skaryszewskiej 11, Twardej 8 i Poznańskiej 14 – dodaje członek komisji weryfikacyjnej, poseł Kukiz’15 Adam Zieliński.

– W niektórych tych przypadkach obywatele innych państw byli oszukiwani co do wartości swoich roszczeń i w innych przypadkach byli pomijani. Dowiadywali się z internetu, że kamienice ich przodków zwrócono komuś zupełnie obcemu. W związku z tym tylko duża ustawa jest w stanie rozwiązać te problemy systemowo – mówi minister Adam Zieliński.

Tymczasem prace nad ustawą reprywatyzacyjną nadal trwają. Projekt trafił do ponownych analiz w Ministerstwie Sprawiedliwości – zaznacza minister Sebastian Kaleta.

– Przysłuchujemy się ze spokojem wszelkim uwagom, które są kierowane do tej ustawy zarówno podmiotów z Polski, jak i podmiotów zagranicznych. Z pewnością, jeśli będzie decyzja rządu o tym, by ustawę procedować, przedstawimy stanowisko co do poszczególnych propozycji składanych w tym procesie – podkreśla Sebastian Kaleta.

W najbliższym czasie komisja weryfikacyjna podejmie decyzję ws. nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl