fot. PAP

Protestujący przeciw Baumanowi uniewinnieni

Protestujący przeciw zaproszeniu Zygmunta Baumana, majora Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Festiwal Teatralny „Dialog” we Wrocławiu uniewinnieni. 22 uczestników protestu policja oskarżyła o udział w nielegalnym zbiegowisku.

W przeciwieństwie do protestu na uniwersytecie ten protest odbywał się w ciszy. Protestujący przeciw honorowaniu byłego oficera KBW na Festiwalu Teatralnym „Dialog” we Wrocławiu trzymali transparenty i fotografie ofiar represji z lat 50-tych m.in. Żołnierzy Niezłomnych. Według policji stanowili nielegalne zgromadzenie. Sąd protestujących uniewinnił, uznając, że Konstytucja zapewnia obywatelom prawo do wyrażania swoich poglądów także w miejscach publicznych.

– Osoby, które stanęły pod zarzutem popełnienia wykroczenia to akurat były te osoby, które zebrały się, żeby zamanifestować swój pogląd. Nie ma żadnego znaczenia dla oceny w tej sprawie, ocena tego poglądu, tego stanowiska, bo to prawo do wyrażania poglądu obejmuje prawo do wyrażania także poglądów na przykład niepopularnych – stwierdziła sędzia Anna Statkiewicz z Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia.

Wyrok oskarżeni przyjęli z satysfakcją.

– Przedstawiliśmy również szereg dowodów na fakt, że policja w tym dniu uniemożliwiła nam rozejście się pomimo wcześniejszego wezwania do rozejścia, a także zatrzymała tylko osoby manifestujące swój sprzeciw wobec wizyty majora Zygmunta Baumana we Wrocławiu ignorując pozostałe osoby, co świadczy o tym, że nie byliśmy traktowani jako zbiegowisko, tylko jako członkowie zgromadzenia publicznego – powiedział Eugeniusz Gosiewski ze Stowarzyszenia „Odra-Niemen”, organizator protestu.

Odwołania ze strony obrony nie będzie.

– W ocenie obrony wszystkie cele obrony zostały osiągnięte, a wyrok jest jak najbardziej sprawiedliwy, zasługujący na aprobatę i w tej sytuacji na pewno nie będzie skarżony przez obronę – zaznaczył Jakub Artemiuk, prawnik.

Zadowolenia nie kryją również ci, którzy przyszli, aby wesprzeć oskarżonych:

– Ten protest przebiegał w sposób zgodny z wszelkimi przepisami i z Konstytucją. Natomiast działania Policji były nieadekwatne do sytuacji i były po prostu niewłaściwe – powiedziała Elżbieta Harok.

Dzisiejszy wyrok odbiega od tego, który zapadł w sprawie protestu podczas wykładu Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Ponad 20 osób skazano wówczas na wysokie grzywny.

– Na tej samej Sali nastąpiła inna ocena prawna tego, co związane jest ze sprawą Baumana. Spełniło się, to co pisze na tej kartce i chylę czoła przed panią sędzią, która orzekła również w moim imieniu, że wszyscy oskarżeni przez oskarżyciela publicznego zostali od zarzutów uniewinnieni – podkreśli pan Dariusz z Wrocławia.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj