Protest przed domem Lecha Wałęsy

4 czerwca 1992 roku jest jedną z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski. Data ta rozwiała wątpliwości wielu co do tego, czym jest powstająca III RP.  Z czwartego na piątego czerwca 1992 roku, na wniosek prezydenta Lecha Wałęsy, obalono pierwszy demokratycznie wyłoniony rząd Jana Olszewskiego.

22 lata temu doszło do obalenia rządu Jana Olszewskiego, który dążył do rozliczenia systemu komunistycznego poprzez powszechną lustrację i odsunięcia od sceny politycznej polityków powiązanych z dawnym systemem. Rząd Olszewskiego rozpoczął proces dekomunizacji w Wojsku Polskim i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Wprowadził również zmiany w systemie prywatyzacji przedsiębiorstw politycznych. Całkowite zahamowanie prywatyzacji spowodował ostry konflikt rządu z ugrupowaniami liberalnymi w parlamencie.

22 maja premier Jan Olszewski sprzeciwił się podpisaniu klauzuli polsko – rosyjskiego traktatu o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy. Klauzula przekazywała bazy opuszczone przez wojska rosyjskie, które wycofywały się z kraju, w ręce międzynarodowych spółek polsko-rosyjskich.

Pomimo ostrego sprzeciwu premiera porozumienie zostało podpisane przez MSZ. Działania te spowodowały otwarty konflikt na linii Olszewski – Wałęsa. Konflikt stał się okazją do tego, aby 28 maja 1992 roku Sejm upoważnił Ministra Spraw Wewnętrznych do podania informacji o współpracy z UB i SB osób pełniących najważniejsze funkcje publiczne. Przeciwnicy lustracji uznali tę uchwałę za próbę wzmocnienia pozycji rządu, a co za tym idzie skompromitowanie jego przeciwników.

Dokładnie 22 lata temu po dramatycznej nocnej debacie, Sejm odwołał rząd Olszewskiego. Nastąpiło to po tym, jak minister Antoni Macierewicz przesłał najważniejszym władzom państwowym i przewodniczącym klubów parlamentarnych dwie listy osób o których informacje znajdowały się w archiwum MSW.

– 4 czerwca kojarzy się również z „nocą teczek”, z odwołaniem rządu Jana Olszewskiego, rządu, wobec którego mieliśmy ogromne nadzieje, też jako ludzie, jako pracownicy, jako członkowie Solidarności i szanse na to, że zostanie przełamany taki efekt totalnej liberalizacji życia z pierwszych lat przemian – mówił Andrzej Filipczyk ze Stowarzyszenia Represjonowanych w stanie wojennym.

Na wniosek prezydenta Lecha Wałęsy już 5 czerwca, Sejm powołał ,,kukiełkowy” rząd Waldemara Pawlaka, co było jawną oznaką rekomunizacji władzy. Wszystkie wydarzenia zostały zarejestrowane i udokumentowane w filmie Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka „Nocna zmiana”. Film został wyemitowany 27 lipca 1995 roku w porze najlepszej oglądalności i miał ogromną widownię około 6 milionów widzów.

O ,,Nocnej Zmianie” pamiętają mieszkańcy Gdańska, którzy zgromadzili się dziś przed domem Lecha Wałęsy. Jest to wyraz sprzeciwu wobec odwołania pierwszego demokratycznie wybranego rządu Jana Olszewskiego.

Protest ten związany jest z kolejną rocznicą obalenia rządu Jana Olszewskiego i tzw. „Nocnej zmiany”informuje Wojciech Podjacki, przewodniczący Ligi Obrony Suwerenności.

Jako powód obalenia rządu Olszewskiego wymienia się przyjęcie uchwały lustracyjnej, którą zgłosił obecny poseł Janusz Korwin Mikke. Jednak sam protest przed domem Wałęsy w Gdańsku Oliwie ma także na celu wyrażenie sprzeciwu wobec obecnej sytuacji w kraju.

Będziemy protestować przeciwko obecnej sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju, która jest konsekwencją dotychczasowych rządów kolesi z tzw. ,,republiki okrągłego stołu” – dodaje Wojciech Podjacki.
 

 

 

TV Trwam News / RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl