„Proszę o jak najszybsze usunięcie prostackiej instalacji”

W liście otwartym w imieniu Rady Episkopatu ds. Kultury jej przewodniczący ks. bp Wiesław Mering apeluje do dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie o jak najszybsze usunięcie „prostackiej instalacji”.

„Podzielam w pełni opinię Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika [czytaj oświadczenie], na ten temat i apeluję do Pańskiego zdrowego rozsądku i zwykłego ludzkiego taktu: niech Pan ma odwagę podjąć właściwą decyzję!” – czytamy w liście.

Ks. bp włocławski Wiesław Mering napisał również, że dla chrześcijan w Polsce prezentowana (…) filmowa parodia jest zarówno dowodem beztalencia, braku kultury, jak i bezsensowną próbą ugodzenia wiernych w przeżywaniu ich wiary. Dla ludzi wierzących znaki ich wiary są święte. A każdy wyśmiewający czy profanujący je – staje się prymitywnym bluźniercą.

* * *

Oto treść listu:

W imieniu Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego kieruję do Pana Dyrektora zdecydowany protest, związany z profanacją świętego dla chrześcijan znaku Krzyża w filmie „Adoracja”.

Pewnie niełatwo Panu zrozumieć, że są znaki i symbole zawierające w sobie sam rdzeń chrześcijaństwa: Krzyż do nich należy. Dla chrześcijan w Polsce prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej filmowa parodia jest zarówno dowodem beztalencia, braku kultury, jak i bezsensowną próbą ugodzenia wiernych w przeżywaniu ich wiary. Dla ludzi wierzących znaki ich wiary są święte. A każdy wyśmiewający czy profanujący je – staje się prymitywnym bluźniercą.

Dlatego proszę o jak najszybsze usunięcie prostackiej instalacji.

Podzielam w pełni opinię Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, na ten temat i apeluję do Pańskiego zdrowego rozsądku i zwykłego ludzkiego taktu: niech Pan ma odwagę podjąć właściwą decyzję! Prawdziwa sztuka i kultura tylko na tym skorzystają.

Wiesław Mering,

BISKUP WŁOCŁAWSKI,

Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

drukuj