Prokuratura lepiej zajmie się błędami lekarskimi

Prokuratorzy przeszli właśnie pierwsze w tym roku szkolenie dotyczące m.in. taktyki prowadzenia „medycznych” śledztw. Źle wykonane zabiegi, zakażenia i nietrafne diagnozy – to tylko niektóre z zaniedbań w leczeniu, na jakie pacjenci skarżą się do prokuratury – pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

„Spośród 3,4 tys. śledztw dotyczących błędów medycznych, jakie w 2015 r. prowadziły wszystkie prokuratury w kraju, tylko 4 proc. zakończyło się aktem oskarżenia lub wnioskiem o ukaranie” – informuje gazeta, powołując się na dane Prokuratury Krajowej. Teraz jednak takie sprawy mają być badane sprawniej i wnikliwiej.

Poseł Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, zwraca uwagę, że szkolenia te są o tyle dobre, o ile faktycznie przyczynią się do sprawniejszego badania spraw zaniedbań w lecznictwie.

Lepiej, żeby błędów medycznych nie było, jednak jeśli one się zdarzą, to pacjenci czy ich rodziny i tak dochodzą swoich praw i zgłaszają takie sprawy. Są stowarzyszenia, które zajmują się ochroną praw pacjenta i to głównie ich głos został tutaj wysłuchany. Stąd szkolenia prokuratorów. (…) Myślę, że sprawy medyczne są bardzo trudne i skomplikowane. Tu nie można powiedzieć, że „dwa i dwa daje cztery”. Trzeba naprawdę wysokiej i specjalistycznej wiedzy. Jeżeli ma to pomóc w tym, żeby te sprawy były rozpatrywane szybciej i z większą wiedzą, to ma to temu służyć – mówi Joanna Kopcińska.

Pierwsze jednostki powstały już w prokuraturach regionalnych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie.

Z kolei w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu błędami w leczeniu zajmą się wyznaczeni koordynatorzy. Śledztwa dotyczące lżejszych przypadków poprowadzą prokuratury okręgowe.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl