(fot. PAP)

Prokuratorzy krytycznie o sprawozdaniu Seremeta

Sprawozdanie Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta za 2013 r. nie zawiera wizji prokuratury w przyszłości, poza wizją trwania w archaicznym, zbiurokratyzowanym modelu.

W ten sposób dokument ocenił Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

– Powtarza się ten zarzut, który był w ubiegłych latach. W sprawozdaniu brakuje wizji dostosowania, w szczególności prokuratury, do wymogów nowego, kontradyktoryjnego procesu, który będzie obowiązywał od lipca przyszłego roku.  W tej chwili prokuratura do sprostania wymogom tego procesu po prostu nie jest gotowa. Nie będzie w stanie w sposób sprawny obsłużyć procesu karnego a to z kolei rodzi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i obywateli –  zauważa prokurator Jacek Skała, przewodniczący rady głównej związku.

Zdaniem związku, w sprawozdaniu prokurator generalny w zbyt małym stopniu akcentuje zastrzeżenia ,,zdecydowanej większości prokuratorów’’ w sprawie przystosowania prokuratury do reformy procedury karnej.

Reforma ta ma ograniczyć inicjatywę dowodową sądu, co jednocześnie powiązane zostanie z rozszerzeniem roli prokuratora i obrony.

 

RIRM

drukuj