Projekt Panteonu-Mauzoleum w kwaterze „Ł”

Znamy projekt Panteonu-Mauzoleum Ofiar Zbrodni Komunistycznych, który ma powstać na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze „Ł”.

Wyniki konkursu organizowanego przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zostały ogłoszone wczoraj. Zwyciężył projekt młodych architektów Leszka Maksyma Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy. Decyzję jury uzasadnił Włodzimierz Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Nagroda została przyznana za oryginalne zastosowanie rozwiązań przestrzennych i plastyczno-wizualnych odnoszących się do symboliki odkrytej ziemi ujawniającej szczątki ofiar, jako skrywane dowody zbrodni. Uszanowanie pamięci o Łączce – miejscu domniemanych grobów, na której przez wiele lat kultywowano pamięć niezłomnych. Sugestywność i oryginalność zastosowanego języka artystycznego, a także wartość symboliczna tej pracy, stanowią niepodważalny jej walor, przesądzając o przyznanie pierwszej nagrody – mówił Włodzimierz Mucha.

Zwycięski projekt zakłada umieszczenie mauzoleum częściowo pod ziemią. Cztery wejścia stanowiące rodzaj pęknięć będą prowadziły w dół do otwartego, niezadaszonego centrum. Zaprojektowano również miejsce na 280 trumien na czterech poziomach, gdzie spoczną ekshumowane szczątki ofiar zbrodni komunistycznych.

Przyszły plac na Łączce „B” ma wznosić się łagodnie ku górze i będzie zakończony murem ze znakiem Polski Walczącej i nazwiskami pomordowanych.

Prezes IPN-u dr Łukasz Kamiński podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu wskazał na ogromną wagę upamiętnienia ofiar terroru komunistycznego. Przypomniał, że Łączka w ciągu ostatnich trzech lat stała się wielkim narodowym symbolem; miejscem, z którym łączą się uczucia milionów Polaków.

Upamiętnienie przeniesie nasze dzisiejsze emocje, uczucia, tę wielką wagę, którą przywiązujemy do tego miejsca dla przyszłych pokoleń. Nasze pokolenie przeminie, a to miejsce zostanie. Tak jak dzisiaj wielkim symbolem są dla nas upamiętnienia chociażby wspominanego nie tak dawno powstania styczniowego, jestem przekonany, że Łączka już na zawsze pozostanie wśród tych kilku miejsc, kilku cmentarzy, wielkich symboli naszej wspólnej historii – powiedział dr Łukasz Kamiński.

Sekretarz ROPWiM Andrzej Kunert poinformował, że rozpoczęcie budowy mauzoleum jest planowane w czerwcu. 27 września będzie miał miejsce uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie tego miejsca.

Wśród zidentyfikowanych do tej pory ofiar reżimu komunistycznego są wybitni dowódcy Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl