fot. ms.gov.pl

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego trafił do konsultacji publicznych

Do konsultacji publicznych trafił przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Zaproponowane przez ministerstwo zmiany mają na celu usunięcie zbędnych formalizmów i uproszczenie procedury karnej. Chodzi o stworzenie warunków do szybszego załatwiania spraw w postępowaniu sądowym.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie ujednoliconych formularzy uzasadnień wyroków sądów. Obecnie uzasadnienia te często są bardzo obszerne. Jednolite formularze pozwolą na zawarcie w nich wymaganych treści i odwiodą sędziów od przytaczania np. długich cytatów z doktryny.

Kolejną zmianą jest rezygnacja z niepotrzebnych przesłuchań, o czym mówił wczoraj na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Rezygnacja z niepotrzebnych przesłuchań. Znamy afery o podłożu finansowym. Każdy Polak o tym słyszał, np. Amber Gold. Ale takich afer jest więcej. Co jest dzisiaj w Kodeksie postępowania karnego? Jest tam zasada, że generalnie wszystkich pokrzywdzonych trzeba przesłuchać. Przesłuchać 2 tys. osób, 5 tys. osób? Przecież to nie ma żadnego sensu! To nie prowadzi do niczego, poza radością podejrzanych czy oskarżonych i ich obrońców, bo wszyscy zostali oszukani w taki sam sposób, jeżeli zostali oszukani. Można przesłuchać nawet 20 osób, a nie 2 tys., bo oni mają to samo do powiedzenia. Zostali po prostu w określony i z góry zaplanowany sposób potraktowani. Żeby dojść do prawdy, nie trzeba wszystkich przesłuchiwać – zaznaczył Łukasz Piebiak.

Projekt zakłada też m.in., że bez względu na przyczynę nieobecności oskarżonego lub jego obrońcy będzie można przesłuchać świadków. Obrońca będzie mógł jednak wnioskować o uzupełniające przeprowadzenie dowodu.

RIRM

drukuj