Projekt badawczy: „Martyrologia gdyńskich policjantów”

Ich losy do dziś pozostają nieznane: 39 poległo bądź zostało zamordowanych w Lasach Piaśnickich – mowa o gdyńskich policjantach z okresu II wojny światowej. Poznanie ich historii jest celem współpracy Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, miasta Gdyni, Muzeum II Wojny światowej oraz samych współczesnych policjantów.

Losy gdyńskich policjantów w okresie II wojny światowej – to kolejna tzw. biała plama w polskiej historii.

– Chcielibyśmy opisać to, ilu policjantów było eksterminowanych, zamordowanych przez Niemców, ilu zostało wysiedlonych, jaki spotkał los ich samych i ich rodziny – podkreśla dr hab. Tomasz Chinciński z Wyższej Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

Wielu z nich ginęło w Lasach Piaśnickich, inni trafili do obozów koncentracyjnych.

– W Lasach Piaśnickich i w miejscowości Kalinin na Wschodzie masowo byli rozstrzeliwani gdyńscy policjanci, tak jak zresztą ogół policjantów polskich – akcentuje Ryszard Toczek, naczelnik Wydziału Współpracy i Analiz Samorządowych w Urzędzie Miasta Gdyni.

Bo tutaj niemiecki okupant nie przebierał w środkach. Cel był jeden – zlikwidować jakikolwiek opór, zdławić ducha narodu. Do tej pory ustalono tożsamość 39 policjantów zamordowanych w Lasach Piaśnickich.

– Opieramy się zarówno na dokumentach urzędowych, które znajdują się w różnego rodzaju archiwach, ale też znajdują się w rękach prywatnych kolekcjonerów – wskazuje nadkom. Krzysztof Musielak, dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

Prywatne archiwa znajdują się jednak także poza Gdynią, stąd specjalny apel, z jakim zwracają się autorzy projektu.

– Wiemy już o takich, które zostały ujawnione, odkryte w Łodzi, Poznaniu. Liczymy na to, że pewną ogólnopolską akcją nagłaśniającą uda się te pamiątki zebrać – mówi dr Tomasz Białas, rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

Projekt wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości Polski.

– Miasto Gdynia chciałoby na swoje stulecie i stulecie Rzeczpospolitej Polskiej wnieść jak najwięcej informacji o tym dramatycznym 5-leciu, a właściwie 6-leciu, czyli jak poszczególne kategorie mieszkańców Gdyni zostały potraktowane przez okupantów – podkreśla Ryszard Toczek.

Mowa nie tylko o okupancie niemieckim, ale także o sowieckim. Projekt będzie realizowany we współpracy Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, policji, urzędu miasta Gdyni oraz Muzeum II wojny Światowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl