Program „Rodzina 500 plus” nie jest zagrożony

W budżecie państwa nie braknie pieniędzy na program rodzina 500 plus. Po raz kolejny zapewniają o tym przedstawiciele rządu. Jego finansowanie  kolejnych mają zapewnić m.in. dodatkowe wpływy z uszczelniania systemu podatkowego oraz nowe daniny nałożone na instytucje finansowe i duże, zagraniczne sieci handlowe działające w Polsce.

Wątpliwości dotyczące finansowania programu „Rodzina 500 plus” pojawiły się po wypowiedzi szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka dla „Pulsu Biznesu”.

– Obecnie brakuje ok. 5 mld zł na finansowanie programu „500 plus”, ale je znajdziemy. Liczymy, że od 2018 r. w pełni zadziała uszczelnienie systemu podatkowego, m.in. dzięki centralnemu rejestrowi faktur VAT – skomentował Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Resort finansów zapewnia jednak, że nie otrzymał żadnych sygnałów o braku płynności w realizacji programu. Za dystrybucje środków do samorządów odpowiedzialni są wojewodowie, którzy też nie zgłaszają żadnych problemów.

– Wypłaty następują na bieżąco. Nie dochodzą żadne sygnały żebyśmy musieli reagować, żeby były nieprawidłowości w realizacji i żeby samorządy nie dawały sobie rady z wypłatami – powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

W tym roku na realizację programu „Rodzina 500 plus” zaplanowano w budżecie ponad 17 mld złotych.

– Biorąc pod uwagę tempo wzrostu wpływów podatkowych jestem absolutnie spokojny co do tego, że te wpływy będą na tyle wystarczające, że nie będzie powodu szukania innych sposobów finansowania tego programu – podkreślił Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.

Rząd założył, że tegoroczne dochody tylko z podatku VAT-u będą wyższe o 5 mld złotych od ubiegłorocznych. Ten plan udało się zrealizować prawie w całości już w pierwszej połowie roku. Do budżetu trafiło 4 i pół z 5 planowanych miliardów.

– Jeżeli taka tendencja czy trend by się utrzymał, albo nawet był jakiś wzrost, to można się spodziewać, że ten budżet zostanie wykonany, chociaż ryzyko zawsze istnieje – powiedział Mariusz Kękuś, ekonomista.

Więcej pieniędzy do budżetu trafia dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Ekonomiści przewidują także większe wpływy wywołane wzrostem popytu wewnętrznego. W przyszłym roku program „Rodzina 500 plus” ma kosztować ponad 22 i pół miliarda złotych. Rząd chce go sfinansować m.in. pieniędzmi z nowych podatków; bankowego oraz od sklepów wielkopowierzchniowych.

– Wpływy podatkowe rosną i nie ma żadnego zagrożenia dla budżetu w przyszłym roku również w kontekście realizacji programu „Rodzina 500 plus” – zaznaczył Jacek Sasin.

Tymczasem program „Rodzina 500 plus” stał się dużym wsparciem dla budżetów domowych.

– Domowy budżet jest taką instytucją, w której trudno jest wszystko zaplanować i dopiąć od a do z – podkreśla Magdalena Guziak-Nowak, beneficjentka programu „Rodzina 500 plus”, która wychowuje wraz z mężem Marcinem dwójkę dzieci i spodziewa się trzeciego.

Państwo Nowakowie pieniądze z programu postanowili oszczędzać.

– Marzy nam się własny większy dom, dostosowany do wielodzietnej rodziny i pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” oszczędzamy i mamy zamiar zainwestować właśnie w budowę domu – podkreślił Marcin Nowak, beneficjent „programu 500 plus”.

Program „Rodzina 500 plus” pozwolił już spełnić marzenia rodziców i dzieci, choćby te o wakacyjnym wyjeździe, na których realizację wiele Polskich rodzin dotychczas nie mogło sobie pozwolić.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl