fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Prof. Z. Krasnodębski: Bezpieczeństwo cybernetyczne domostw prywatnych jest istotne dla bezpieczeństwa strategicznego państwa

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu miała miejsce debata nad rozporządzeniem o bezpieczeństwie cybernetycznym, tzw. Aktem ws. cyberbezpieczeństwa. Europosłowie chcą w nim podnieść poziom bezpieczeństwa UE poprzez m.in. ustanowienie europejskiego systemu certyfikatów bezpieczeństwa cybernetycznego dla produktów, procesów i usług informatycznych. W imieniu grupy EKR głos w debacie zabrał wiceprzewodniczący PE, prof. Zdzisław Krasnodębski.

Europoseł PiS podkreślał wagę certyfikacji i zaznaczał, że choć na razie będzie ona dobrowolna, to istotne jest, że Komisja ma możliwość przeglądu jej efektywności i oceny po pewnym czasie.

Jak dodał profesor Krasnodębski, znaczenie cyberbezpieczeństwa jest ogromne.

„Jak wskazują dane, gospodarstwa domowe na świecie posiadają około 5 mld podłączonych do internetu urządzeń, a do 2021 roku ta liczba ma wzrosnąć do 15 mld” – mówił polski polityk.

Wiceprzewodniczący PE tłumaczył, że wraz masowym wzrostem wprowadzania przez producentów na rynek nowych modeli towarów, które są podłączone do internetu, niestety nie idzie w parze instalacja do tych urządzeń odpowiednich zabezpieczeń.

„Atak hakerski na jedno domostwo może powodować duże problemy nie tylko dla właścicieli i ich bezpieczeństwa, ale jednoczesne zhakowanie dużej liczby podłączonych do internetu urządzeń może być użyte przez cyberprzestępców jako narzędzie ataku na infrastrukturę strategiczną państwa” – mówił Zdzisław Krasnodębski.

Europoseł PiS tłumaczył, że symulacje przeprowadzone przez badaczy z Princeton University pokazały, że nagły 30 proc. skok popytu na energię elektryczną może skutecznie wyłączyć wszystkie generatory na atakowanym obszarze.

„Bezpieczeństwo domostw prywatnych łączy się zatem również z bezpieczeństwem strategicznym – wystarczy w tym celu przejąć kontrole nad 90 tys. podłączonych do internetu klimatyzatorów bądź 18 tys. brojlerów do wody” – powiedział eurodeputowany i dodał, że pokazuje to potrzebę dostatecznie wysokiej asekuracji dla zarówno infrastruktury krytycznej, jak i przedmiotów domowego użytku.

RIRM

drukuj