Prof. Polak o sprawie telewizji ZDF: Nie możemy milczeć

Doszło już do tak daleko idącego zakłamania pojęć, że my nie możemy milczeć – powiedział prof. Wojciech Polak. Historyk komentował dziś w Radiu Maryja internetową akcję protestacyjną przeciwko niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Stacja nie wywiązała się w pełni z wykonania wyroku krakowskiego sądu, który nakazał jej przeproszenie Karola Tendery, byłego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz, którego dotknęło użyte przez telewizję sformułowanie „polskie obozy zagłady”.

Polscy internauci prowadzą na portalu Facebook akcję, w której wyrażają niezadowolenie z postępowania niemieckiej telewizji, załączając odpowiednie grafiki i hashtagi, m.in.: #GermanDeathCamps (#NiemieckieObozyŚmierci). ZDF blokuje wpisy i zamieszczające je osoby. [czytaj więcej]

Odnosząc się do internetowej akcji prof. Wojciech Polak podkreślił: Musimy się bronić. To trzeba ocenić bardzo źle; milczeliśmy wtedy, gdy trzeba było mówić, w imię dobrosąsiedzkich stosunków, pojednania polsko-niemieckiego – powiedział historyk.

– Doszło w końcu do tego, że nie tylko w Niemczech, ale i w Europie młody człowiek zapytany, kto to był nazista, czasami odpowiada: „Polak”. To już jest zupełnym horrendum. Tak się stało we Francji, gdzie wśród studentów zrobiono ankietę, w której bodaj 70 proc. studentów napisało, że naziści to byli Polacy. Doszło już do tak daleko idącego zakłamania pojęć, że my nie możemy milczeć – zaznaczył profesor.

Gość „Aktualności dnia” dodał, że jego zdaniem państwo polskie powinno wspierać pozwy takie jak ten Karola Tendery.

– Wspierać, także pod względem finansowym, bo sądzenie się w tych sprawach nie jest wcale rzeczą tanią – zwłaszcza za granicą, ale to trzeba robić. Tacy redaktorzy (…), którzy używają określeń „polskie obozy koncentracyjne”, powinni zdawać sobie sprawę, że za takie coś mogą zapłacić setki tysięcy dolarów – podkreślił  prof. Wojciech Polak.  

Historyk dodał, że z problemem fałszowania historii Polacy mogą sobie poradzić, ale konieczna jest konsekwencja i solidarność. Masowe „przesyłanie różnego rodzaju <<memów>>” na Facebookowy profil ZDF jest, zdaniem profesora, tego wyrazem.

Całą wypowiedź prof. Wojciecha Polaka z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

 

drukuj