Prof. M. Piotrowski: Radio Maryja buduje społeczeństwo obywatelskie

W moim odczuciu w chwili obecnej na tych pozycjach, na które chciano zepchnąć Radio Maryja, znajdują się te pisma, te tygodniki, te dzienniki, niektóre stacje telewizyjne i radiowe, które chciałyby widzieć tam Radio Maryja i Telewizję Trwam – stwierdził prof. Mirosław Piotrowski. Europoseł PiS w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja opisał wydarzenia i przemiany, które dokonały się w Polsce w ciągu 25 lat istnienia toruńskiej rozgłośni.

Prof. Mirosław Piotrowski przypomniał, że w ciągu ćwierćwiecza istnienia Radia Maryja doszło do wielu zmian zarówno ustrojowych, jak i personalnych na najważniejszych szczeblach władzy w Polsce.

– W okresie, od kiedy nadaje Radio Maryja obowiązywały trzy ustawy konstytucyjne. Od kwietnia 1989 do grudnia 1992 roku obowiązywała jeszcze konstytucja PRL. Potem, od 1992 do 1997 roku, była Mała Konstytucja i później była już Konstytucja RP. Jeśli popatrzymy na rządy, to zmieniło się 13, właściwie 14 premierów. Mieliśmy pięciu prezydentów, łącznie z prezydentem Andrzejem Dudą – wskazywał prof. Mirosław Piotrowski.

Europoseł PiS wymienił również najważniejsze wydarzenia, które działy się w okresie od powstania toruńskiej rozgłośni.

–  Z takich ważniejszych wydarzeń polityczno-społecznych należy odnotować dzień 4 czerwca 1992 roku, kiedy nastąpiło obalenie rządu Jana Olszewskiego, tzw. nocna zmiana i dopiero teraz mamy powrót do tamtych działań, tamtej polityki […] W 1995 roku przeprowadzono denominację złotówki. […] W 1998 roku ratyfikowano konkordat, regulujący relacje Polski ze Stolicą Apostolską, jako Państwem Watykańskim. Z kolei w marcu 1999 roku Polska przystąpiła do NATO, czyli Paktu Północnoatlantyckiego – wyjaśnił prof. Piotrowski.

Przy Radiu Maryja powstało wiele innych dzieł, m.in. Telewizja Trwam, która stoczyła długi, ale zwycięski bój o miejsce na cyfrowym multipleksie – zaznaczył polityk.

– Przy Radiu Maryja powstało wiele wartościowych dzieł, takich jak: Nasz Dziennik, Fundacja Nasza Przyszłość, a także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Telewizja Trwam, nierozerwalnie związana z Radiem Maryja. W tym czasie odbywał się też wielki bój o możliwość nadawania tej telewizji na multipleksie. Wiemy, z jak potężnymi siłami trzeba było się zmierzyć, a jednak się udało. Odbywały się w tym czasie marsze […] w obronie wolności słowa i Telewizji Trwam. Według dostępnych danych, jeśli dobrze liczę, do tylko do końca czerwca 2013 roku odbyło się aż 175 takich marszów – akcentował prof. Mirosław Piotrowski.

Profesor zwrócił uwagę na postać o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, który odegrał kluczową rolę w powstaniu i funkcjonowaniu Radia Maryja.

– Te dzieła, o których mówimy, kojarzą się z osobą ojca założyciela, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, który przez ten burzliwy okres 25-lecia nie tylko przeprowadził radio, jako instytucję, ale dał Polakom możliwość takiego oddechu, możliwość spotkania się, budowania społeczeństwa obywatelskiego poprzez fale tego radia, możliwość konwersacji ze sobą, wymiany myśli, wolności i swobody, przełamując trend salonowy, który dotychczas dominował – podkreślił prof. Mirosław Piotrowski.

Grono słuchaczy toruńskiej rozgłośni stanowią nie tylko ludzie starsi, lecz także osoby młode oraz w średnim wieku – zaznacza europoseł PiS.

– Przekrój wiekowy słuchaczy Radia Maryja jest różny, czyli są to zarówno osoby starsze, jak również w średnim wieku i młodzi. Przypomnę, że Europejskie Instytut Studiów i Analiz swego czasu prowadził takie badania, które […] tego właśnie dowodzą – wskazywał prof. Piotrowski.

Polityk opowiedział również o tym, kiedy po raz pierwszy usłyszał o Radiu Maryja.

– Pamiętam, że w grudniu 1991 roku byłem w Bydgoszczy. Była tam moja rodzona siostra, urszulanka. Zbierałem materiały do pracy doktorskiej. Ona mi mówi: „Włączę ci radio, bo tutaj rodzi się takie ciekawe radio – Radio Maryja” – wspominał prof. Mirosław Piotrowski.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mirosława Piotrowskiego dostępna jest [tutaj]

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl