fot. janzaryn.pl

Prof. J. Żaryn o rodzinie Ulmów: Warto odrabiać tę lekcję i przeżywać ją w swoim sumieniu

Nawet w tak drastycznie niesprzyjających dla człowieka i człowieczeństwa czasach mogła znaleźć się zbuntowana wobec tego pogaństwa niejedna polska rodzina, która narażała swoje życie, by dawać świadectwo o tym, że człowiek jest stworzony do czynienia dobra – powiedział prof. Jan Żaryn o postawie polskich rodzin, które ratowały Żydów podczas Holocaustu.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej włącza się w obchody zbliżającego się Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Inicjatywy przygotowane przez Muzeum odbędą się dzisiaj.

Muzeum przygotowało między innymi objazd studyjny. Jego uczestnicy poznają między innymi historię relacji polsko-żydowskich w Markowej oraz polskiej ludności, która niosła pomoc przedstawicielom żydowskiej społeczności.

Muzeum im. Rodziny Ulmów nieprzypadkowo włącza się w obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Rodzina Ulmów jest bowiem przykładem tych Polaków, którzy – mimo grożącej kary śmierci – nieśli pomoc ludności żydowskiej skazanej na zagładę.

O tym, jak mówi senator PiS i historyk prof. Jan Żaryn, również powinniśmy pamiętać podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

– Mamy powód, żeby łączyć te dwa zjawiska bezgranicznej nienawiści i bezgranicznej miłości, ponieważ to jest nadzieja, która nie ginie, a jeśli ginie, to jako ostatnia. Nawet w tak drastycznie niesprzyjających dla człowieka i człowieczeństwa czasach mogła znaleźć się zbuntowana wobec tego pogaństwa niejedna polska rodzina, która narażała swoje życie, by dawać świadectwo o tym, że człowiek jest stworzony do czynienia dobra – podkreślił prof. Jan Żaryn.

– Bez wątpienia Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to przede wszystkim dzień, podczas którego powinniśmy jako ludzkość być nastawieni na refleksję dotyczącą bezgranicznej nienawiści, jaka ciąży na człowieku historycznym. W tym przypadku tym człowiekiem są przedstawiciele narodu niemieckiego III Rzeszy obezwładnieni nazistowską ideologią – dodał senator.

Rodzina Ulmów oraz ośmioro Żydów, którzy byli przez nią ukrywani, zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Muzeum w Markowej upowszechnia wiedzę o Polakach ratujących ludność żydowską.

– Warto odrabiać tę lekcję i przeżywać ją w swoim sumieniu – powiedział prof. Jan Żaryn.

Placówka włączając się w obchody przypadającego 27 stycznia Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, zorganizowała też między innymi wystawę historyczną, którą oglądać można do dziś w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl