Prof. J. Szyszko: Ta uczelnia daje wam szansę na stanie się elitą

Ta uczelnia daje wam ogromną szansę ku temu, żebyście byli rzeczywiście elitami – powiedział prof. Jan Szyszko podczas okolicznościowego wystąpienia w trakcie inauguracji roku akademickiego 2017/18 w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Minister Środowiska swoje wystąpienie zaczął od nawiązania do WSKSiM, która – według niego – osiąga duże sukcesy.

– Nikt na tej sali chyba nie ma wątpliwości, dlaczego ta szkoła osiąga tak duże sukcesy, ale równocześnie nikt nie ma wątpliwości również, dlaczego ta szkoła, jak i Ojciec Dyrektor są tak mocno atakowani – bo oni kształcą przyszłość, kształcą elity, a to jest niebezpieczeństwo dla tych, którzy mają inną wizję dla Polski – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

Minister odniósł się także do encykliki „Laudato si” napisanej przez Ojca Świętego Franciszka. „Proszę sobie wyobrazić, że ona jeszcze nie ujrzała światła dziennego, a już środki głównego nurtu pisały, co w tej encyklice jest i jak ona jest nieprzyjazna dla Polski, czyli rozpoczęła się pewna interpretacja” – mówił prof. Jan Szyszko.

– A encyklika Ojca Świętego „Laudato si” jest głównie poświęcona człowiekowi i jego prawu do użytkowania zasobów przyrodniczych. Encyklika mówi wyraźnie tak: w 1992 r. na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro podjęliśmy pewne zobowiązania po to, żeby łagodzić główne problemy świata, a tymi problemami jest brak dobrej wody, brak dobrego powietrza, zanik gatunków, głód, migracje i to trzeba naprawić. Te porozumienia, które do tej pory były, nie spełniły swojej roli. W związku z tym w 2015 r. Ojciec Święty powiedział, że ma nastąpić nowe porozumienie świata, które ma objąć wszystkie państwa i wspólnym wysiłkiem mamy te sprawy główne, o których powiedziałem, załatwić – wskazał szef resortu środowiska.

Minister Środowiska wspomniał też, że pierwszymi krokami po objęciu przez niego władzy w „było skierowanie i rozesłanie wniosków do wszystkich delegacji świata z pokazaniem, że Polska jest przykładem w zakresie koncepcji zrównoważonego rozwoju”.

– Tam były podane wnioski, w jaki sposób kształtować nowe porozumienie, żeby ono było rzeczywiście skuteczne dla świata, a będzie takie wtedy, kiedy będzie zgodne z sugestiami Ojca Świętego Franciszka. I tak się stało. Rzeczywiście to porozumienie paryskie, dzięki również aktywności Polski – za co również serdecznie dziękuję ojcom, którzy nam pomogli – zakończyło się wielkim sukcesem – powiedział prof. Jan Szyszko.

Na koniec minister zwrócił się do społeczności akademickiej, a w szczególności do studentów pierwszego roku.

– Chciałem serdecznie pogratulować nowym studentom tej uczelni, dlatego że daje ona wam ogromną szansę ku temu, żebyście byli rzeczywiście elitami, które myślą, potrafią analizować, wyciągać wnioski i działać dla dobra Ojczyzny – podkreślił prof. Jan Szyszko.

RIRM

drukuj