Prof. J. Szyszko: Spełniamy w 100 proc. sugestie KE ws. Puszczy Białowieskiej

Polsce nie grożą żadne kary w sprawie Puszczy Białowieskiej zapewnia minister środowiska prof. Jan Szyszko. Jak podkreśla Polska będzie w stu procentach spełniać sugestie we wniosku tymczasowym Komisji Europejskiej. To reakcja na wczorajszą decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zażądał on kary stu tysięcy euro za każdy dzień prowadzenia wycinki w Puszczy Białowieskiej. Platforma Obywatelska domaga się komisji śledczej w sprawie puszczy. Z kolei politycy Nowoczesnej chcą dymisji ministra środowiska.

Puszcza Białowieska to unikat w skali Europy i świata.

Tam dzięki polskiemu modelowi ochrony przyrody, polskiemu modelowi gospodarki leśnej, jak również dzięki miejscowej ludności zachowały się unikatowe zasoby przyrodnicze z punktu widzenia bioróżnorodności i z tego też powodu zostały włączone do sieci Natura 2000 – podkreślał minister środowiska na konferencji prasowej.

Aby uratować puszczę, której grozi całkowita degradacja resort środowiska zaczął usuwać z jej terenów chore drzewa zaatakowane przez kornika drukarza. To stało się przyczyną sporu pomiędzy Polską a KE. Wynika on jednak z nierozumienia przez unijnych urzędników problemu.

Odchodząc w roku 2012 od tego modelu gospodarczego Puszczy Białowieskiej – składającej się z Parku Narodowego i trzech nadleśnictw gospodarczych – doprowadzono do zaniku i destrukcji siedlisk, które są ważne z punktu widzenia sieci Natura2000, a wiec z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej – mówił prof. Jan Szyszko.

Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zażądał kary stu tysięcy  euro za każdy dzień prowadzenia wycinki w Puszczy Białowieskiej. To celowe działanie, które ma powstrzymać Polskę przed jakąkolwiek ingerencją na tym terenie.

Wykonujemy w 100 proc. prawo Unii Europejskiej – od momentu wprowadzenia sieci Natura 2000 i od momentu zaistniałego sporu z Komisją Europejską – akcentował minister.

– Chcę również powiedzieć, że nie grożą nam żadne kary UE, to jest wyraźnie zapisane we wniosku tymczasowym, który wczoraj otrzymaliśmy. Polska nie może być obciążana jakimikolwiek karami za działalność w przyszłości, która nie może mieć miejsca, gdyż Polska w 100 proc. wykonuje polecania, czy też zalecenia Komisji Europejskiej – powiedział Szyszko.

O tym, że o żadnych karach finansowych nie może być mowy zapewniał także dyrektor generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski.

Wbrew pewnemu przekazowi medialnemu, który pojawił się w przestrzeni środków masowego przekazu w dniu wczorajszym, nie ma mowy – tak jak powiedział pan minister – o karach finansowych. Teksty administracyjno -prawne i postanowienia trzeba po prostu czytać ze zrozumieniem. Tam wyraźnie jest powiedziane, że wniosek tymczasowy Komisji pozostawia się bez rozstrzygnięcia w tak zwanych sentencjach tego wyroku. Co to oznacza w przełożeniu na język potoczy? Nie rozstrzygnięto co do kar. Nie ma rozstrzygnięcia co do kar, jest natomiast wskazana możliwość kontynuowana naszych działań w celu kształtowana bezpieczeństwa publicznego – podkreślał dr inż. Konrad Tomaszewski.

Tym samym działania prowadzone przez ministerstwo środowiska na terenie puszczy mogą być kontynuowane. Jutro resort środowiska zaprezentuje wyniki inwentaryzacji prowadzonej na terenie puszczy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl