fot. Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik

Prof. B. Chazan nowym świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

xProfesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa – poinformowała PAP dzisiaj rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

Jak przekazała Głownia, powołanie prof. Bogdana Chazana zostało poprzedzone przeprowadzeniem procedury określonej przepisami ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia.

„Pan Profesor został powołany na pięcioletnią kadencję” – dodała.

Podkreśliła również, że konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia są istotnym elementem nadzoru specjalistycznego.

„Celem ich działań jest poprawa jakości oraz osiągnięcie ujednoliconych standardów w opiece medycznej” – powiedziała Głownia.

O ewentualnej nominacji prof. Bogdana Chazana na stanowisko świętokrzyskiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa kieleckie media informowały od kilku miesięcy. Na początku lutego przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach konferencję prasową w tej sprawie zorganizowała świętokrzyska Platforma Obywatelska, która wyraziły wątpliwości co do tej kandydatury, zwracając uwagę m.in. na poglądy Bogdana Chazana w sprawie tzw. aborcji.

Prof. Bogdan Chazan został w 2014 r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny w wyniku decyzji prezydent Warszawy po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych w postaci wad płodu, odmówił tzw. legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia.

Odwołał się od tej decyzji do sądu, z żądaniem przywrócenia go na poprzednie stanowisko pracy. Sprawa jest w toku.

Prof. Bogdan Chazan nie jest związany z żadnym świętokrzyskim szpitalem, pracuje natomiast jako wykładowca na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

PAP/RIRM

drukuj