Prezydent USA z wizytą w Polsce

Dziś rozpoczyna się dwudniowa wizyta Baracka Obamy w Polsce. Prezydent USA spotka się z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem oraz przywódcami państw Europy Środkowo-Wschodniej. Głównymi tematami rozmów mają być kwestie bezpieczeństwa w regionie i na świecie, oraz współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych.

Polska jest pierwszym krajem, który Obama odwiedza podczas swojej podróży. Po przywitaniu prezydenta USA na wojskowym lotnisku Okęcie, w Belwederze rozpoczną się rozmowy obu prezydentów oraz delegacji. Na popołudniowym spotkaniu Baracka Obamy z Donaldem Tuskiem mają zostać poruszone kwestie bezpieczeństwa w regionie, szczególnie te związane z wydarzeniami na Ukrainie. Rozmowy mają dotyczyć również przyszłości współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a USA.

Głównym punktem dwudniowej wizyty amerykańskiego prezydenta będzie jego jutrzejsze wystąpienie na pl. Zamkowym. Wizyta Baracka Obamy wpisuje się w obchody z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Także jutro Obama spotka się z ukraińskim prezydentem-elektem Petrem Poroszenką. W Warszawie amerykańskiemu prezydentowi będzie towarzyszył sekretarz stanu USA John Kerry.

RIRM

drukuj