Prezydent spotka się z Kopacz ws. przyszłego rządu

Prezydent Bronisław Komorowski przyjmie dziś kandydatkę koalicji PO-PSL na premiera, marszałek Sejmu Ewę Kopacz. Komorowski kilka dni temu zapowiedział, że powierzy jej misję tworzenia nowego rządu, choć terminu wręczenia jej aktu desygnacji jeszcze nie ma.

Wczoraj prezydent przyjął dymisję rządu Donalda Tuska, który 1 grudnia ma objąć funkcję szefa Rady Europejskiej. Kancelaria Prezydenta na razie nie informuje o terminie wręczenia Kopacz aktu desygnacji na szefa rządu.

Od kilkunastu dni trwają spekulacje dotyczące składu przyszłego rządu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że swe stanowiska zachowa duża część ministrów Tuska, w tym szef MON Tomasz Siemoniak, MSZ Radosław Sikorski, skarbu Włodzimierz Karpiński, sprawiedliwości Marek Biernacki i sportu Andrzej Biernat. Wbrew spekulacjom medialnym, stanowisko prawdopodobnie utrzyma również minister finansów Mateusz Szczurek. W rządzie mają pozostać też ministrowie wskazani przez PSL: Sawicki, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W rządzie miałby pozostać też szef resortu administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, choć nie jest pewne w jakiej roli.

Z dotychczasową pracą mają natomiast pożegnać się ministrowie: Sienkiewicz i zdrowia Bartosz Arłukowicz. W kontekście obsady pierwszego z tych resortów najczęściej pada nazwisko Biernackiego, chociaż z informacji PAP wynika, że ma on kontynuować pracę jako minister sprawiedliwości. Inna z koncepcji, o której słyszała PAP, jest przywrócenie na to stanowisko obecnego szefa kancelarii premiera Jacka Cichockiego, który pełnił ten urząd w latach 2001-2013 (w przeszłości był też m.in. sekretarzem Kolegium ds. Służb Specjalnych). Media wskazywały też na możliwość objęcia MSW przez Grabarczyka, jednak źródła PAP wskazują, że zostanie on nowym marszałkiem Sejmu.

Jeśli chodzi o nowego ministra zdrowia, najczęściej padają nazwiska: obecnego wiceszefa tego resortu Sławomira Neumanna oraz wiceszefowej komisji zdrowia w Sejmie Beaty Małeckiej-Libery.

Zgodnie z konstytucją od momentu przyjęcia przez prezydenta dymisji rządu, nowa Rada Ministrów musi zostać powołana w ciągu 14 dni, więc najpóźniej 25 września. Z powodu wyjazdu Komorowskiego do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego NZ ostatnim praktycznie możliwym terminem powołania rządu Kopacz jest poniedziałek przed południem 22 września.

Po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Kopacz zapowiedziała, że chciałaby wygłosić expose po 26 września na dodatkowym posiedzeniu Sejmu i uzyskać wtedy wotum zaufania dla rządu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że posiedzenie to zostanie zwołane na sobotę 27 września.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl