fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. ustaw o SN i KRS

Prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych, z którymi będzie rozmawiał nt. projektowanych ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent oczekuje opinii i ocen partii nt. projektów zanim Sejm rozpocznie prace nad nimi – zapowiada szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw o SN i KRS. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Krzysztof Szczerski zapowiedział przed kilkoma dniami, że prezydent Andrzej Duda spotka się z reprezentantami prezydium każdego klubu parlamentarnego na osobną, godzinną rozmowę. Szef gabinetu prezydenta dodał, że, celem spotkań będzie przedstawienie oczekiwań i propozycji partii w sprawie zmian w SN i KRS.

Według Krzysztofa Szczerskiego prezydent „oczekuje wkładu poszczególnych partii, ich opinii, ich ocen” zanim w Sejmie rozpoczną się prace nad zaproponowanymi przez niego ustawami o SN i KRS.

„Dzisiaj jest ten etap, kiedy prezydent wysłuchuje różnych politycznych środowisk, żeby zebrać te postulaty, uwagi, które dotyczą w ogóle przyszłości KRS i SN. To będzie reforma, która będzie reformą głęboką, autentyczną, ale też, tak jak powiedziałem, reformą wysokiej jakości, niekwestionowalną” – mówił minister.

W miniony piątek o reformie sądów prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Według Krzysztofa Szczerskiego zarówno prezydent, jak i PiS są przekonani o potrzebie głębokich zmian w polskim sądownictwie.

„Ważne jest także, żeby ta reforma była nie tylko skuteczna, ale żeby była reformą wysokiej jakości i o tę wysoką jakość teraz musi zadbać prezydent” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

„Rozumiem do tego celu także dąży PiS, dlatego tutaj płaszczyzna jest wspólna” – dodał minister.

Dzisiaj jako pierwsi, o godz. 13.30, na rozmowę z Andrzejem Dudą mają przybyć przedstawiciele klubu PiS: wicemarszałek, zarazem szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz oraz poseł Arkadiusz Mularczyk.

Na godz. 14.30 do Pałacu Prezydenckiego zaproszony został klub Platformy Obywatelskiej, który reprezentować będą: jego szef Sławomir Neumann, b. minister sprawiedliwości Borys Budka, a także lider Platformy Grzegorz Schetyna.

Klub Kukiz’15 będą reprezentowali m.in. wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka i poseł Grzegorz Długi. Propozycje zmian w funkcjonowaniu sądów powszechnych zamierzają też przedstawić prezydentowi politycy Nowoczesnej, choć nie zapadła jeszcze decyzja, kto ma się udać na spotkanie. Jako ostatni do Pałacu Prezydenckiego uda się m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

PAP/RIRM

drukuj