Prezydent RP: nie wolno pozwolić, by zapomniano, kto był ofiarą, a kto mordercą

O potrzebie pamięci, przebaczenia i zadośćuczynienia mówił prezydent Polski Andrzej Duda podczas uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szef państwa polskiego obchodził rocznicę w Wieluniu, pierwszym polskim mieście zbombardowanym przez Niemców 1 września 1939 r o godz. 4.40. 7 minut później niemiecki pancernik ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Te wydarzenia dały początek II wojnie światowej.

Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia rozpoczęły się dziś nad ranem przed II Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu – miejscu, gdzie znajdował się niegdyś szpital Wszystkich Świętych, na który spadły pierwsze bomby.

W mieście rozległ się dźwięk syren alarmowych. W hołdzie ofiarom bombardowania odczytany został apel poległych. Następnie prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie.

Szef państwa polskiego podkreślił, że Westerplatte jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza, a Wieluń – symbolem niemieckiego bestialstwa. Prezydent RP akcentował znaczenie pamięci o tamtych wydarzeniach oraz o potrzebie zadośćuczynienia.

– Trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto mordercą. Trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był agresorem. I nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana. Ale potrzebne jest także przebaczenie, bo ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie, kładzie grunt pod to wszystko, co daje możliwości budowy, a nie burzenia. I w związku z tym potrzebne jest także zadośćuczynienie – mówił Andrzej Duda.

Z kolei premier Beata Szydło w liście do uczestników uroczystości w Wieluniu napisała: „Naszym obowiązkiem jest nie dopuścić, by dramat II wojny powrócił”.

„Bezpieczeństwo polskich obywateli jest dla rządu Rzeczpospolitej kwestią priorytetową” – zapewniła Prezes Rady Ministrów.

W dalszej części uroczystości prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zburzoną synagogę oraz pod pomnikiem ku czci ofiar niemieckiego bombardowania.

Po południu metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo będzie sprawował Mszę św. na odrestaurowanych fundamentach kościoła zbombardowanego 1 września 1939 r. Natomiast wieczorem w przestrzeni miejskiej wystawiona zostanie opera „Straszny dwór”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl