Prezydent RP: dyplomacja gospodarcza priorytetem polityki zagranicznej

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziś, że jednym z priorytetów jego polityki zagranicznej będzie dyplomacja gospodarcza. Szef Polski zapowiedział, że będzie chciał spotykać się z przedstawicielami państw grupy G20, by realizować polskie interesy gospodarcze.

Wizyty zagraniczne Andrzeja Dudy w pierwszym roku prezydentury koncentrowały się wokół przygotowań do szczytu NATO w Warszawie, który zakończył się w sobotę. Prezydent pytany o priorytety jego polityki zagranicznej po szczycie NATO odparł, że będzie to dbanie, by postanowienia na nim podjęte zostały zrealizowane. Dziś Andrzej Duda zapowiedział cykliczne spotkania w „formacie bukareszteńskim”, czyli w gronie przywódców dziewięciu państw wschodniej flanki NATO. W 2017 r. takie spotkanie ma odbyć się w Warszawie.

– To także działalność w ramach formatu ABC, czyli państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego – wskazał prezydent.

Andrzej Duda poinformował, że pod koniec sierpnia weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović w Dubrowniku, którego tematem ma być współpraca w obszarze inwestycji drogowych, kolejowych, energetycznych.

Priorytet prezydenta w obszarze polityki zagranicznej to także dyplomacja gospodarcza.

– Trzeba wspierać rozwój polskiej gospodarki, rozwój naszego kraju, przedsiębiorczości w naszym państwie, firm, możliwości ekspansji gospodarczej. Dlatego będę się chciał spotykać z przedstawicielami państw grupy G20, po to, by realizować polskie interesy gospodarcze – powiedział szef państwa polskiego.

G20 to grupa obejmująca kraje o najlepiej rozwiniętych i wschodzących gospodarkach. W 2016 r. we wrześniu szczyt grupy obędzie się w Chinach.

Prezydent RP ocenił, że tematem wymagającym zaangażowania będzie przyszłość Unii Europejskiej, kształt Europy, gdyby doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Andrzej Duda zaznaczył, że staraniem Polski jest status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W skład RB ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl