Prezydent przed konferencją klimatyczną: Polska już odniosła sukces

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że ochrona klimatu jest potrzebna, ale nie kosztem interesów Polski. W ten sposób otworzył posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju.

To już drugie spotkanie tego gremium powołanego w października przez prezydenta. Na pierwszym spotkaniu Rada zajmowała się problemami służby zdrowia.

Dziś ma pomóc w wypracowaniu stanowiska Polski na zbliżający się szczyt klimatyczny w Paryżu, gdzie może zostać zawarte globalne porozumienie klimatyczne.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska powinna podchodzić do tego spotkania, wykorzystując nasze dotychczasowe osiągnięcia w zakresie realizacji protokołu z Kioto.

– Tam ustalono cele emisyjne na poziomie ograniczenia emisji o 6 procent w stosunku do roku bazowego, jakim był przyjęty wówczas rok 1988. Jeżeli teraz zapytamy, jak w kontekście tych zobowiązań zachowała się Polska, to możemy powiedzieć jednoznacznie: Polska odniosła tutaj wielki sukces, bo ograniczenie emisji CO2 w stosunku do roku 1988, to w Polsce nie 6 procent, tylko 30 procent. A więc – można powiedzieć – dalece przekroczyliśmy te zobowiązania, które przyjęliśmy na siebie, i od tego wyjdźmy – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że polskim bogactwem jest węgiel – jest on naszą bazą energetyczną i elementem suwerenności energetycznej. Dodał, że konieczne jest inwestowanie w nowoczesne technologie, które usprawnią wykorzystanie tego surowca. To według prezydenta Andrzeja Dudy mogłoby służyć ochronie klimatu i naszym interesom.

Prezydent Andrzej Duda wskazał też na potrzebę rewizji polityki klimatycznej całej UE.

– Jeżeli w Paryżu nie zostaną przyjęte rozwiązania, które spowodują, że ciężar ograniczeń emisji wezmą na siebie też te pozaeuropejskie wielkie gospodarki, to z punktu widzenia UE będzie to nawet nie porażka, tylko będzie to klęska. Mam nadzieję, że wtedy już nie trzeba będzie wielkiej dyskusji na ten temat, czy unia powinna zrewidować swoje postanowienia czy nie. Nie mam żadnych wątpliwości, że ochrona klimatu jest potrzebna, ale ta wielka gra interesów, jaka toczy się w ramach Unii Europejskiej, powinna mieć swoje granice. W każdym razie my powinniśmy rozumieć, że w tym wszystkim jest także interes Polaków, bo to na naszych rodaków spadną obciążenia, ceny energii elektrycznej bardzo wzrosną i my powinniśmy tych interesów pilnować – podkreślił prezydent.

Narodowa Rada Rozwoju to gremium konsultacyjno-doradcze dla prezydenta.

Diagnozowaniem i analizom aktualnej sytuacji w kraju zajmuje się 87 ekspertów różnych dziedzin i poglądów, którzy wchodzą w skład Rady.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl