Prezydent Polski z wizytą w Szwajcarii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa z oficjalną wizytą w Szwajcarii. Dziś spotkał się z prezydentem tego kraju. Przywódcy rozmawiali m.in. o współpracy w sprawie kursu franka, który ma ogromny wpływ na sytuacje frankowiczów w Polsce.

Ceremonia oficjalnego powitania polskiego prezydenta odbyła się w siedzibie prezydenta Szwajcarii w Kehrsatz.

Później miały miejsce rozmowy plenarne delegacji obu państw dotyczące m.in. współpracy, a także przyszłości Unii Europejskiej. Prezydenci rozmawiali również o wysokim kursie szwajcarskiej waluty, który jest problemem tysięcy polskich rodzin.

– Mam świadomość, że problematyka związana z frankiem szwajcarskim jest trudna i trudno też dać odpowiedzieć ludziom, którzy się z tym zmagają – zaznacza prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann.

Prezydenci ustalili, że narodowe banki Polski i Szwajcarii będą ze sobą ściśle współpracować. Chodzi m.in. o kwestie bardziej otwartych linii kredytowych, które pozwoliłyby na amortyzowanie kursu franka. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że ustawa jego autorstwa dotycząca pomocy frankowiczom, nad którą pracuje Sejm, to dopiero pierwszy krok. Zapewnił, że będzie w tej sprawie rozmawiać m.in. z prezesem NBP oraz szefem KNF.

– W moim przekonaniu mogą tutaj zostać podjęte kolejne kroki, aby sytuację tych osób poprawić. Natomiast to już nie są tyle kroki ustawowe, co kroki podejmowane przez te instytucje w ramach rozwiązań ustawowych i tych instrumentów, które one dziś w swoich rękach mają. Rzecz polega tylko na tym, aby zechciały takie działania, jakie leżą w ich możliwościach, podjąć – wskazuje Andrzej Duda.

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami po raz pierwszy  w zagranicznej wizycie prezydentowi towarzyszą przedstawiciele Polskich start-upów. Młodzi przedsiębiorcy zaprezentowali dziś swoje innowacyjne pomysły m.in. szwajcarskim  firmom telekomunikacyjnym, informatycznym oraz funduszom inwestycyjnym – podkreśla wiceminister rozwoju Jadwiga Milewicz.

– Robot, który uczy się i uczy najmłodszych kodować. Dron, który świadczy szerokie spektrum usług cywilnych i może świadczyć takie usługi czy też aplikacja, która może służyć do porozumiewania się z osobami niemówiącymi. To są rzeczy, które zachwyciły szwajcarskich partnerów, ale także szwajcarskie fundusze inwestycyjne, które skłonne są w takie przedsięwzięcia inwestować – akcentuje Jadwiga Milewicz.

Wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda z małżonką odwiedził  Muzeum Polskie na zamku w Rapperswil. Przywitała ich grupa Polaków mieszkających w Szwajcarii oraz miejscowe władze.

Muzeum istnieje od 1870 roku. Zostało założone przez polskich emigrantów. Znajdują się w nim pamiątki po wybitnych Polakach oraz kolekcje polskiego malarstwa. Niestety, przyszłość muzeum stoi pod dużym znakiem zapytania. Lokalne władze rozważają przeniesienie muzeum w inne miejsce.

– Jest problem polegający na tym, że władze lokalne trochę inaczej wyobrażają sobie przyszłość tego muzeum. Polskie władzy chciałyby utrzymać je w takiej formie, w jakiej istnieje od wielu lat – wyjaśnia Marek Magierowski, rzecznik prezydenta RP.

Temat przyszłości muzeum prezydent Andrzej Duda poruszył w trakcie rozmów plenarnych. Sprawą nadal będzie się zajmować ambasada Polski w Szwajcarii.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj