Prezydent podpisał nowelę ustawy wspierającej rozwój sieci szerokopasmowych

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Zakłada krótszy termin wydania decyzji o lokalizacji w pasie drogowym infrastruktury telekomunikacyjnej oraz koordynację robót budowlanych i sieciowych przy inwestycjach publicznych.

Jak przypomina Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej, nowelizacja do polskiego prawa wprowadza unijną dyrektywę ws. środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej. Wykonuje też zalecenia Najwyższej Izby Kontroli nt. stacji bazowych telefonii komórkowej z 30 października 2015 r.

Ustawa, z wyjątkiem niektórych przepisów, wejdzie w życie 1 lipca.

Przyjęcie przedmiotowej ustawy jest konieczne do zabezpieczenia świadczenia usług telekomunikacyjnych użytkownikom końcowym, zwłaszcza szerokopasmowego dostępu do internetu i łączności bezprzewodowej, w szczególności w związku z ważnymi wydarzeniami gromadzącymi wielokrotnie większą niż normalnie liczbę użytkowników (np. zbliżające się obchody Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.) oraz rozpoczęciem przygotowania i realizacji projektów w pierwszym naborze Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – wskazuje kancelaria prezydencka.

Nowe przepisy mają przyczynić się do przyspieszenia inwestycji w ramach programu Polska Cyfrowa. Środki z niego mają trafić przede wszystkim do przedsiębiorców telekomunikacyjnych na wsparcie budowy, rozbudowy lub przebudowy sieci telekomunikacyjnych, które zapewnią dostęp do szerokopasmowego internetu o przepustowości 30 Mb/s i większej.

Nowela rozszerza krąg firm dysponujących infrastrukturą techniczną, zobowiązanych do jej udostępniania przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, którzy wykorzystają ją do budowy szybkich sieci telekomunikacyjnych. Będą do tego zobowiązani np. zarządzający terenami kolejowymi. Od 2010 r. obowiązek ten dotyczy przedsiębiorstw energetycznych i wodno-kanalizacyjnych. Takie podmioty będą musiały też przekazywać informacje o posiadanej infrastrukturze technicznej, na wniosek przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, w celu zaplanowania przez niego budowy szybkiej sieci telekomunikacyjnej.

Przepisy przewidują również utworzenie odrębnego Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji (PIT), prowadzonego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zadaniem PIT będzie udzielanie m.in. informacji dotyczących procedur i formalności w telekomunikacyjnym procesie inwestycyjnym, informacji o planach inwestycyjnych i istniejącej infrastrukturze technicznej. Nieodpłatny dostęp danych z PIT będzie możliwy za pośrednictwem strony internetowej.

Według nowych przepisów prezes UKE będzie mógł określić w decyzji tzw. ramowe warunki dostępu do nieruchomości w celu zapewnienia telekomunikacji oraz umieszczenia na niej obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej. Decyzje te byłyby wiążące dla nadleśniczych, zarządców terenów zamkniętych, właścicieli (zarządców) co najmniej 10 budynków wielorodzinnych (chodzi o spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe). Ma to wpłynąć na przyspieszenie negocjacji z tymi podmiotami oraz zmniejszenie kosztów zawieranych umów o dostęp do nieruchomości.

W noweli ponadto skrócono z 65 do 45 dni termin na wydanie decyzji o lokalizacji w pasie drogowym infrastruktury telekomunikacyjnej oraz wprowadzono nowe zasady ponoszenia kosztów przełożenia infrastruktury telekomunikacyjnej, jeżeli droga poddawana jest przebudowie lub remontowi, a nie upłynęły cztery lata od dnia wydania decyzji o lokalizacji. Wprowadzono obowiązek udostępniania kanałów technologicznych w decyzji administracyjnej, a nie jak dotychczas – na podstawie umowy dzierżawy lub najmu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl