Prezydent podpisał nowelę Prawa o zgromadzeniach

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał kontrowersyjną ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach skierował do Sejmu prezydent; powstał on po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada.

To ograniczenie praw i wolności obywatelskich, akcentuje poseł i konstytucjonalista prof. Krystyna Pawłowicz.

– Obecna władza, zwłaszcza prezydent, premier i zdaje się prezydent Warszawy, uznali za stosowne, zgodnie zresztą z filozofią, którą wyznają, ograniczania praw wolności obywatelskich. Zabrali się również za ustawę o zgromadzeniach. W szczególności nie zadowoleni byli, jak pamiętamy z organizowanych marszy po smoleńsku. Nie podobało im się okazywanie niezadowolenia przez społeczeństwo, które wykazało się solidarnością i pełną świadomością.  Do tego doszły również marsze ws. Tv TRWAM. –zwróciła uwagę poseł Krystyna Pawłowicz.

Nowela wprowadza szereg utrudnień tak, aby zniechęcić do organizowania protestów. Przewiduje m.in. wysokie kary dla organizatorów za zniszczenia powstałe podczas manifestacji.

– Wprowadzanie takich przepisów to cofanie się do czasów PRL. To jest jednak tym gorsze, że PRL nie ukrywał, że jest systemem bardzo opresyjnym. Natomiast tutaj wprowadza się ograniczenia, pod hasłami wolności, wbrew wszystkim organizacjom społecznym, bo wszystkie wypowiedziały się przeciwko. Tu wyraźnie wszystko jest robione wbrew społeczeństwu. Podejrzewam, że będzie to kolejny przedmiot demonstracji już nielegalnych. To spowoduje kolejny konflikt i interwencji policji. Będziemy mieli sytuację naruszenia prawa i temu wszystkiemu będzie winien prezydent, który wprowadza ustawy opresyjne, właściwe dla systemów totalitarnych, ograniczających prawa i wolności obywatelskie. – dodała poseł Krystyna Pawłowicz.

Przygotowana przez prezydenta nowelizacja wprowadza m.in. zakaz posiadania przez uczestników zgromadzenia wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi. Zakłada też możliwość zakazania organizowania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeżeli nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu, zdrowiu albo mieniu.

Nowelizacja zmienia też termin, w jakim najpóźniej powinno dotrzeć do organu gminy zgłoszenie o zgromadzeniu. Wyniesie on 3 dni robocze. Nowe przepisy zobowiązują organ gminy do delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego.

Ustawa mówi też o przepisach karnych wprowadzających kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

Nowelizacja ustawy została przekazana do podpisu prezydenta 17 września 2012 r. termin jej popisania upływa 8 października.

Wypowiedź poseł Krystyny Pawłowicz

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl