Prezydent Łotwy w poniedziałek złoży oficjalną wizytę w Polsce

W poniedziałek wizytę oficjalną w Polsce złoży prezydent Łotwy Raimonds Vejonis wraz z małżonką Ivetą Vejone. Rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą będą dotyczyły majowego szczytu NATO i lipcowego szczytu Trójmorza. Vejonis spotka się też z marszałkiem Senatu.

W poniedziałek przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania łotewskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Po spotkanie par prezydenckich odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Vejonisa. Następnie prezydenci spotkają się z mediami

Prezydent Łotwy na Pl. Piłsudskiego złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się obiad oficjalny wydawany przez prezydenta Dudę i pierwszą damę na cześć łotewskiej pary prezydenckiej.

Szef gabinetu politycznego prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że wizyta będzie miała dwa główne wymiary: bezpieczeństwo oraz współpraca regionalna.

„Polska i Łotwa razem biorą udział w programie wzmocnionej obecności NATO na wschodniej flance. Polacy są jednym z państw współtworzących batalion NATO na Łotwie; jest tam polska kompania czołgów” – zauważył prezydencki minister.

Podkreślił, że wizyta Vejonisa odbywa się także w kontekście przyszłotygodniowego szczytu NATO w Brukseli (25 maja), który będzie „szczytem przeglądowym w kwestii stopnia zaawansowania realizacji decyzji, które zapadły w zeszłym roku w lipcu w Warszawie”.

Drugim elementem wizyty jest współpraca w regionie, w tym współpraca w ramach Trójmorza – powiedział min. Szczerski. Jak dodał, „Polska i Łotwa są częścią tego planu łączenia Europy Środkowej na osi północ-południe”.

„Zbliża się lipcowy szczyt Trójmorza w Polsce. Prezydent Duda już odbył rozmowy przed tym szczytem z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, będzie jeszcze rozmawiał z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, a teraz z prezydentem Łotwy” – podkreślił Krzysztof Szczerski. Jak dodał, zaplanowane są też rozmowy z innymi prezydentami państw Trójmorza.

Według ministra Szczerskiego szczyt Trójmorza ma stworzyć „polityczny parasol” w kwestii współpracy rządów i przedsiębiorców z państw zaangażowanych w tę inicjatywę.

„Tak, aby Europa Środkowa przyczyniała się do jedności całej Europy, ale także, żeby sama była bardziej zjednoczona, by realizować konkretne projekty gospodarcze, infrastrukturalne” – mówił minister.

Jak zaznaczył, „do tego potrzebna jest także demonstracja politycznej woli, a więc także osobiste, intensywne kontakty między przywódcami tego regionu”.

„Wizyta prezydenta Vejonisa w Polsce wpisuje się w to” – dodał Krzysztof Szczerski.

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W inicjatywę zaangażowane są cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia, a także Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl