fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Duda odznaczył wielodzietne matki

Dziękuję za wielki trud wychowania dzieci w duchu patriotycznym, w duchu służby. Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym – mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z rodzinami wielodzietnymi. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe matkom szczególnie zasłużonym w wychowywaniu dzieci. W uroczystości, która odbyła się w środę w Pałacu Prezydenckim, wzięła udział pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Nie ma Polska większego dobra niż polskie matki, które wychowują dzieci, dbają o dom, które troszczą się o to, aby tradycja była przechowywana, aby była przekazywana z pokolenia na pokolenie; dzięki którym Polska przetrwała 123 lata zaborów – podkreślał prezydent, nawiązując do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Dziękował zaproszonym Paniom za trud wychowania, troski, pamięci, miłości, za budowanie wspólnoty. Szczególnie akcentował wartość wychowania patriotycznego w rodzinach.

Te odznaczenia to bardzo skromny wyraz wdzięczności – bardzo skromny! Ale jestem niezwykle wzruszony, że mogłem dostojnym Paniom te odznaczenia wręczyć. I że mogę wypowiedzieć słowa podziękowania dla was za to, że jesteście, że zawsze byłyście i za to, że dzięki wam Polska trwa i będzie trwała – mówił prezydent Andrzej Duda do zaproszonych Pań i ich bliskich.

Postanowieniami prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczone zostały za zasługi w wychowaniu dzieci w rodzinie wielodzietnej:

Złotym Krzyżem Zasługi: Krystyna Łukanowska – mama trzynaściorga dzieci. Wychowanie dzieci łączyła z pracą w gospodarstwie rolnym oraz aktywną działalnością w Kole Gospodyń Wiejskich, Grażyna Nelec – mama szesnaściorga dzieci. Mimo licznych obowiązków jest bardzo dobrze zorganizowaną osobą, a przede wszystkim kochającą i oddaną mamą. Wraz z mężem stworzyła dużą, kochającą się rodzinę. Wychowuje dzieci w duchu wzajemnego szacunku oraz życzliwości dla innych.

Srebrnym Krzyżem Zasługi: Irena Bylicka – mama ośmiorga dzieci. Wychowując dzieci, pracując zawodowo działa jednocześnie w organizacjach społecznych m.in. w Katolickiej Organizacji Kobiet, Radzie ds. Kobiet przy Episkopacie Polski, współzałożycielka Związku Dużych Rodzin 3+, Bożena Pietras – mama pięciorga dzieci. Pracuje społecznie na rzecz rodzin katolickich, organizatorka i aktywny członek Związku Dużych Rodzin 3+, założycielka i przewodnicząca Koła w Lublinie, Maria Szkodzińska – mama czternaściorga dzieci. Wraz z mężem wychowuje dzieci w duchu patriotyzmu i poszanowania dla tradycji. Anna Wardak – mama dziesięciorga dzieci. Pracę społeczną na rzecz rodzin i edukacji łączy z wychowaniem dzieci oraz pracą zawodową. Prowadzi szkolenia oraz warsztaty poświęcone tematyce małżeńskiej i wychowawczej.

Prezydent.pl/RIRM

drukuj